ÜlkeKültür.com

Piyasa Bülteni: TCMB ‘katlı’ kur sistemine geçti!

0 138

Küresel mali piyasalar dün günü bir ölçü da olsun olumsuz tamamladı. Bunun da perde gerisinde, ABD’de kimi büyük şirketlerin açıkladığı zayıf kârlılık beklentilerinin yattığını düşünüyoruz. Şirketlerin kârlılık ve büyüme beklentilerini düşürmesinin de geri planında elbette resesyon telaşlarının yattığının altını çizmek gerekiyor.

ABD’li dev yazılım şirketi Microsoft’un kârlı bulut teknolojileri ünitesinin büyümesinin durabileceği ikazını yaptıktan sonra, 2022’deki ziyanı artan ve dördüncü çeyrekteki ciro beklentisini tutturamayan uçak üreticisi Boeing’in de olumsuz havaya tuz biber oldu. Gecenin büyük bir kısmını düşüşle geçire ABD borsaları, seans sonrası açıklanan olumlu Tesla kârı ile kayıplarını da büyük ölçüde telafi etti.

Türkiye cephesinde ise döviz kuru yavaş yavaş üste giderken, Türk pay senedi piyasasında korkunç volatilite gözden kaçmıyor. Âdeta yoyo misali pay senetlerini %4 savrulma ile bir üst bir aşağı gitmesi, pay senedi yatırımını da cazip kılmıyor! Dün gün içinde %5’e varan kıymet kaybı deneyim eden ana endeks, gün sonuna gerçek kayıplarını telafi ederek günü %1,3 düşüşle tamamladı.

TCMB, ticari hayatta da liralaşma stratejisini desteklemek ismine, hafta başında işaret ettiğimiz üzere ‘katlı’ kur sistemine geçti. Reuters haberine nazaran, yurtdışı kaynaklı dövizlerin (hem ihracat hem de turizm gelirleri) TL’ye dönüşümünü destekleme kararı verildi. Yurtdışı kaynaklı dövizlerin TCMB’ye satışı sırasında, taahhüt karşılığında TL’ye çevrilen meblağın %2’si kadar döviz dönüş dayanağı verilecek. Öte yandan, firmalar yurda getirdikleri dış kaynaklı dövizlerin en az %40’ni TCMB’ye sattıktan sonra (en az tabirinden %100’e kadar da satabileceklerini anlıyoruz) dövizin kalan kısmını kur muhafazalı dönüşüm hesabına değerlendirilebilecek, TL’ye çevrilen tutarın fiyatın %2’si kadar döviz dönüşüm takviyesi alabilecek. %2 döviz dönüşüm takviyesini de bir ölçü netleştirmek gerekirse, örneğin TCMB’nin o gün için açıkladığı resmî döviz kuru 18,80 ile, bu takviye vesilesi ile ihracatçının döviz satış kuru ~19,18 olacak.

Altının ons fiyatı son 1,950 dolar ile 9 ayın doruğuna yükselirken, adım adım, ön plana çıkardığımız 1,965 usd/ons düzeyinin kıyısına kadar da gelmiş oldu. Bu ortada not etmek gerekiyor ki, gram altın iki yükselen bileşenden (hem USDTRY hem ons altın) yeni bir tepeye adım atarak 1,178 TL düzeyine geldi. Gümüş ise benzeri bir halde ağır aksak yükselerek 24 dolar düzeyine dayandığını görüyoruz. Altın gümüş rasyosunun altını desteklemeye devam etmesi gümüşün ayağına adeta pranga bağladı.

Petrol cephesinde ise uzunca bir müddettir takip ettiğimiz formasyonun netleşmesini bekliyoruz. Teknik mânâda 89 dolar düzeyinin üzerinde haftalık bir kapanış görmezsek, aşağı istikametli beklentimizi (70 doların altı) müdafaaya devam edeceğiz. Direnişin parası Bitcoin, 2023 yılına dayanılmaz bir başlangıç yaparak %40 yükselmek suretiyle 23bin dolar düzeyinin çabucak üzerine yükseldi. Biraz uzak üzere görünse de, üstte en değerli düzey 28bin dolar olarak takip edilmelidir.

Son günlerde devamlı bir halde EUR hakkında olumlu görüş yazdığımız için bugün sizleri daha fazla yormayacağım. EUR dolar karşısında 1,09 düzeyini aşarak son 9 ayın tepesine yakın seyretmeye devam ederken, İngiltere Merkez Bankası’nın 2 Şubat tarihinde sonuçlanacak olağan toplantısında siyaset faizini 50 baz puan artırarak %4 düzeyine çekeceğine %77 ihtimal tanınıyor. Gerek ECB gerekse de BoE faiz duruşu, pariteler dolar karşısında desteklemeye başladı. İngiltere’de faiz artışlarının kısa vadede devam etmesi ve faiz oranlarının yaz aylarına kadar da %4,5 ile tepe yapması bekleniyor (Avrupa için ise %3,30). GBPUSD paritesinde 1,2445 düzeyine azami dikkat etmek gerekiyor. Teknik mânâda GBPUSD paritesinde yükseliş ivmesi 1,2445 üzeri haftalık kapanış durumunda hızlanabilir. Haftalık kapanış görüp daha sağlıklı yorum yapacağız.

Yeni gün başlangıcında Asya’da optimist bir havanın hâkim olduğunu görüyoruz. Tatilden dönen Hong Kong endeksi %1,7 artıda süreç görüyor. ABD borsalarının vadeli süreçlerinde de artılar dikkat çekiyor. Bugünün bilgi takviminde, ABD’de açıklanacak 4Ç22 periyodu GSYİH büyümesi, sağlam mal siparişleri ve yeni konut satışları takip edilecek. Mikro cephede ise gözler İntel, Visa, Mastercard bilançolarında olacak.

iktisatbank.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!