ÜlkeKültür.com

OSB’lerde Kira ve Emlak El Yakıyor..!

0 157

Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) yüzde 100’e yakın artan kira ve arsa fiyatları yatırım yapmak isteyen endüstricinin önünü kesiyor. Artan maliyetler nedeniyle uygun koşullarda üretim yapamamaktan kaygı yanan endüstriciler, yeni üretim alanları istiyor.

Son yıllarda yaşanan enflasyonist ortam, devletin sağladığı teşvikler nedeniyle organize sanayi bölgelerine (OSB) olan ilginin artması kısıtlı olan sanayi bölgesi alanları nedeniyle kira ve arsa maliyetlerinde önemli artışlar yaşandı. Birtakım firmalar yeni yatırımları için uygun fabrika bulamazken birtakım firmalar ise fiyat artışları nedeniyle yatırım kararlarını ötelemek durumunda kaldı. Son yıllarda yaşanan artışlar, firmaların Ar-Ge, yeni makine ve eser üzere birtakım yeni yatırım projelerini ertelemesine yol açtı. Endüstriciler tahlilin yeni üretim alanları oluşturularak, KOBİ ölçeğindeki firmalara uygun kaideler altında tahsis edilmesi görüşünde. Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay arzda yaşanan ıstırabın fiyatları üst çektiğini belirtti ve devam etti: “Son bilhassa iki yıldır devletin sağladığı teşvikler sebebiyle organize Sanayi bölgelerinde önemli talepler oluştu taleplerin oluşmasıyla arzda düşünce yaşanmaya başlandı hasebiyle fiyatlarda otomatikman üst çıkmaya başladı şu an sanayicilerimiz yer bulamamaktan ve artan arsa fiyatlarından ötürü çok şikayetçi bir kısım endüstrici arsa ve inşaat fiyatlarının artmasıyla kiralık fabrikaya yöneldi bu durumda yeniden talebin oluşmasıyla kiralık fabrikaların fiyatları da her geçen gün artıyor.” diye konuştu.

YATIRIMCILARIN YENİ GÖZDESİ SANAYİ YAPILARI

Gayrimenkul Uzmanı, Ulikad üyesi Gülcan Altınay ayrıyeten: “Kiraların yükselmesi ile yatırımcıların yeni gözdesi sanayi yapıları oldu arsa ve inşaat maliyetleri Toplamı hesaplandığı vakit yüksek kira bedelleri nedeniyle kira amortisman müddeti yatırımcının odak noktası haline geldi.” dedi.

SANAYİCİLER DEVLETTEN B PLANI BEKLİYOR

Firmalar üretim yeri bulmakta zorlandığını söyleyen Altınay: “Çerkezköy Sanayi Bölgesi’nde fabrika kuracak firmalar yer tahsis etmekte zorluk yaşıyor zira Seçenekler çok hudutlu sayıda. Endüstriciler devletten B planı bekliyor yeni sanayi alanlarının açılmasını bekliyorlar.” diye konuştu.

YENİ FABRİKALAR KURMAK İMKÂNSIZ HALE GELEBİLİR

Fabrikalarda kira artışlarının yatırımları etkileyeceğine dikkat çeken Gülcan Altınay, “Fiyatlardaki balon artışların devam etmesi ile yeni fabrika kurmalarının imkânsız hale gelebileceğini söylüyorlar. Son devirlerde Çerkezköy bölgesinde Sanayi yeri ve fabrika satış sayıları %100 artış gösterdi” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!