ÜlkeKültür.com

Tarım dışı istihdam dataları öncesinde altın ve bakırda kısmi düşüşler yaşandı

0 430

Investing.com – Cuma günü Asya ticaretinde altın ve bakır fiyatları, ABD iktisadına ait daha fazla ipucu için değerli tarım dışı istihdam bilgileri öncesinde piyasaların sakinleşmesiyle geriledi fakat her iki metal de bu hafta son vakitlerin en düşük düzeylerinden güçlü bir toparlanmaya işaret etti.

Altın, büyük ölçüde Fed’in Haziran toplantısında faiz oranlarını sabit tutacağı tarafındaki beklentilerin yine canlanması ve zayıf iş gücü ve imalat bilgilerinin bu beklentileri desteklemesiyle yükseldi.

Bazı Fed yetkililerinin, merkez bankasına Haziran ayında faizleri sabit tutmayı düşünme davetinde bulunmasıyla, Perşembe günü dolar, yaklaşık üç ayın en sert düşüşünü kaydetti. ABD borç tavanının yükseltilmesine yönelik ilerleme de dolara yönelik inançlı liman talebini baskıladı.

Dolardaki zayıf görünüm, altına akışı teşvik ederek fiyatların iki ayın en düşük düzeylerinden toparlanmasına yardımcı oldu. Lakin Cuma günü sarı metal, Mayıs ayı tarım dışı istihdam bilgileri öncesinde temkinliliğin devreye girmesiyle bir ölçü konsolidasyon sağladı.

Spot altın %0,1 düşüşle 1.976,36 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri, Perşembe günü 2.000 dolar düzeyini kısa müddetliğine aştıktan sonra %0,1 düşüşle 1.993,60 dolara geriledi. Her iki enstrüman da bu hafta %1,5 ile %2,5 ortasında artış gösterdi.

Bordro bilgilerinin, iş gücü piyasasının Mayıs ayı boyunca yavaşladığını göstermesi ve Fed’e, faizleri sabit tutması için daha fazla ivme kazandırması bekleniyor. Fakat dataların, geçtiğimiz 13 ayın 12’sinde üst istikametli sürpriz yaptığı göz önüne alındığında, yatırımcılar huzursuz olmaya devam etti.

Yine de Fed Fonu vadeli süreç fiyatları, piyasaların Fed’in 14 Haziran’da faiz oranlarını sabit tutma ihtimalinin yaklaşık %74 olduğunu gösteriyor. Yüksek faiz oranları, metaller üzere getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırarak cazibesini azaltıyor.

Küresel ekonomik şartlar kötüleştikçe altına yönelik inançlı liman talebinin de bu yılın ilerleyen periyotlarında artması bekleniyor.

Bu fikir, endüstriyel metal fiyatları üzerinde ağır bir baskı yaratmış, Çin’den gelen resmi imalat faaliyet bilgilerinin beklenenden zayıf olmasının akabinde bakır son altı ayın en düşük düzeylerine gerilemişti.

Ancak kırmızı metal, özel anketin ülkenin imalat kesiminde bu yıl toparlanmanın habercisi olabilecek kimi direnç işaretleri göstermesinin akabinde Perşembe günü önemli bir formda yükseldi.

Bakır bir evvelki seansta %2 yükseldikten sonra Cuma günü %0,3 düşerek 3,7030 dolara geriledi.

Ancak global imalat faaliyetlerinin, yüksek faiz oranları ve enflasyonun baskısıyla istikrarlı bir formda azaldığı göz önüne alındığında, kırmızı metalin görünümü bu yıl kasvetli olmaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!