ÜlkeKültür.com

OPEC toplantısı ve tarım dışı istihdam öncesinde petrol, güne temkinli bir biçimde başladı

0 649

Investing.com – Hafta sonu yapılacak OPEC toplantısı öncesindeki belirsizlik, yararları sonlu tutsa da piyasalar, ABD borç tavanını yükseltecek ve temerrüdü önleyecek bir tasarının onaylanmasını sevinçle karşıladığı için petrol fiyatları Cuma günü Asya ticaretinde yükseldi.

ABD Senatosu, hükümetin harcama limitini artırmak ve potansiyel olarak yıkıcı bir temerrüdü önlemek için iki partili bir tasarı lehine oy kullandı. Tasarı artık Lider Joe Biden tarafından imzalanarak yasalaşacak ve piyasalar için değerli bir telaş kaynağı ortadan kalkacak.

Brent %0,6 artışla 74,73 dolara yükselirken WTI %0,6 artışla 70,53 dolar oldu.

Ancak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+), gelecekteki üretim kesintileri planlarına ait belirsizlik, bu Pazar günü kartel üyeleri ortasında yapılacak toplantı öncesinde daha büyük kazanımları sınırladı.

Suudi Arabistanlı ve Rus bakanlar, Nisan ayındaki sürpriz arz kesintisinin akabinde toplantı öncesinde üretimi azaltma planları konusunda karışık sinyaller verdi.

Ancak global ekonomik şartlar kötüleştikçe ham petrol talebinin bu yıl daha da azalabileceği göz önüne alındığında, kartel, petrol fiyatlarını desteklemek için üretimi yine kısmaya itilebilir.

Ham petrol fiyatları, bir dizi zayıf ekonomik datanın akabinde haftayı yaklaşık %3 düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Çin’den bu hafta başında gelen hükümet verileri, ülkenin imalat bölümünün Mayıs ayında daha da küçüldüğünü ve COVID-19 sonrası ekonomik toparlanmanın sürat kestiğini gösterdi. Özel anket kesimde hâlâ bir ölçü dayanıklılığa işaret ederken ülkedeki genel ekonomik faaliyetin zorlandığı görüldü.

Bu durum, piyasaların Çin’deki toparlanmanın petrol talebini bu yıl rekor düzeylere çıkaracağı beklentilerini sorgulamasına neden oldu.

ABD’de de petrol stokları, geçtiğimiz hafta beklenmedik bir biçimde artarak seyahat yüklü yaz dönemi başlarken bile yüksek arz düzeyine ve zayıflayan talebe işaret etti.

Şimdi gözler, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ve Fed’in bu ay yapılacak toplantıda faiz oranlarını nasıl ele almayı planladığına dair daha fazla ipucu vermesi beklenen tarım dışı istihdam bilgilerinde.

Veriler ayrıyeten bu hafta yatırımcıların, Haziran ayında daha fazla faiz artırımı için beklentilerini düşürmesine yol açan bir dizi zayıf imalat ve iş gücü piyasası okumasının akabinde geliyor. Fakat tarım dışı istihdamın, son 12 ayın 13’ünde konsensüsü aştığı göz önüne alındığında, piyasalar hâlâ gergin.

Yükselen faizler doları yükseltip milletlerarası talebi baskılayarak ham petrol piyasaları üzerinde baskı yaratıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!