ÜlkeKültür.com

Tedarik zincirlerindeki güzelleşme üretimi artırıyor lakin yeni siparişler düşmeye devam ediyor

0 188

Küresel fabrikaların tedarik zincirlerindeki düzgünleşme sayesinde üretimi artırmasıyla Mayıs ayında arka arda dördüncü ay boyunca imalat sanayi üretimi arttı. Bununla birlikte, talep cephesinde, toplam yeni siparişler ve memleketler arası ticaret akışları daha da kötüleştikçe daha kaygı verici işaretler vardı.

J.P.Morgan ve S&P Küresel tarafından ISM ve IFPSM ile birlikte üretilen bileşik bir endeks olan J.P.Morgan Küresel İmalat PMI™, Mayıs ayında Nisan ve Mart aylarına nazaran değişmeden 49,6 olarak kaydedildi. Manşet PMI, son dokuz ayın her birinde nötr 50.0 işaretinin altında kaldı. İmalat üretimindeki büyüme, Asya’daki güçlenme performansının (ortalama olarak) Kuzey Amerika’daki zayıf genişlemeyi ve Avrupa’daki daha fazla gerilemeyi dengelemesiyle Mayıs ayında 11 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Bununla birlikte, genel artış oranı nispeten bastırılmış kaldı. Çin’de üretim artışı 11 ayın en yüksek düzeyine yükseldi, Japonya on aylık daralmanın akabinde genişleme görürken, Hindistan ve Tayland güçlü artışlar kaydetti.

ABD’de büyüme yavaşlarken, Yunanistan anketin kapsadığı ve genişleme kaydeden tek Euro Bölgesi ülkesi oldu. İngiltere, Avustralya ve Brezilya’nın hepsi üretim daralması gördü. Gelen yeni işlerin düzeyi, Mayıs ayında devam eden on birinci ay boyunca düştü, lakin daralma suratı son aylarda nispeten ölçülü kaldı.

Yeni siparişlerin seyri de üretim tarafına benzeri halde. Çin, Japonya ve Hindistan üzere Asya ekonomiler yeni iş artışı görürken, ABD, Euro Bölgesi, İngiltere ve Brezilya’da alımlar düştü. Dallara nazaran bakınca ayrıntılar, üretimin üç ana eser kategorisinde (tüketici, orta eser ve yatırım malları) genişlediğini gösterdi ve Haziran 2022’den bu yana birinci sefer eşzamanlı büyüme sinyali verildi. Buna karşılık, sadece tüketim malları yeni sipariş alımlarında bir genişleme kaydetti.

Uluslararası ticaret hacimleri talep üzerinde yük oluşturmaya devam etti ve yeni ihracat siparişleri arka arda on beşinci sefer 2023’te şimdiye kadarki en süratli tempoda düştü. ABD, Euro Bölgesi, Japonya, İngiltere ve Brezilya daralma gören ülkeler ortasında yer alırken, Çin ve Hindistan büyüme bildirenler ortasındaydı. İş iyimserliği Mayıs ayında azalmaya devam etti. Global üreticiler üretimin önümüzdeki 12 ay içinde (ortalama olarak) artmasını beklese de, itimat Aralık ayından bu yana en zayıf düzeyine geriledi. Bu, istihdam, satın alma ve stok varlıklarındaki eğilimlere nazaran dengelendi, işçi düzeyleri Nisan ayından bu yana değişmedi ve girdi alım hacimleri ve hem hammadde hem de bitmiş eser stokları için sinyal verdi.

Mayıs ayında maliyetler ve tedarik zinciri cephelerinde daha uygun haberler vardı. Ortalama satın alma fiyatları, üç yıl içinde birinci defa, hafif de olsa düştü. Bu ortada, ortalama satıcı teslim mühletleri, materyal bulunabilirliğinin arttığı ve tedarik zinciri baskısının azaldığı raporların ortasında, Nisan 2009’dan bu yana en büyük ölçüde kısaldı. Ortalama satış fiyatları da 2020 ortasından bu yana birinci kere marjinal olarak düştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!