ÜlkeKültür.com

BIST şirketlerinden yeni haberler

0 109

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız şimdiki şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PRKME)

Park Elektrik bağlı paydaşlığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. ile bağlantılı şirketlerinden Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim A.Ş. ortasında 30 Haziran 2022 tarihinde imzalanmış olan yürürlükteki kömür satış kontratı, Eti Soda ile karşılıklı mutabık kalınmak suretiyle sonlandırılarak, mevcut piyasa şartları gözetilerek revize edilen mukavele koşullarına ait gerekli onay süreçlerinin tamamlanması kaydıyla 1 Haziran 2023 tarihi itibariyle geçerli olacak 1 yıl vadeli yeni bir kömür alım-satım mukavelesi imzaladı.

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KCAER)

Kocaer Çelik gelecek yıllardaki büyüme gayelerini gerçekleştirmek için yüksek katma pahalı eserlerin toplam satış hacmimizdeki hissesini artırmak üzere 2023 yılında Aliağa A1 ve Aliağa A2 fabrikalarında gerçekleştirmeyi hedeflediği yeni eser, revizyon ve modernizasyon yatırımlarının birinci fazını planlarına paralel olarak Mayıs ayı içinde tamamlandığını ve Aliağa A2 fabrikası yeni üretim sınırları ile 23 Mayıs 2023 tarihinden itibaren seri üretime başlandığını bildirdi.

Şirket, dalında bozulan istikrarlara ve demir-çelik ihracatında gözlenen büyük gerilemeye karşın şirketin yılın birinci beş ayını büyüme ile kapattığını duyurdu. Kocaer Çelik, ayrıyeten fabrikanın yatırım sürecinde gerçekleşen 32 günlük üretim duruşuna karşın, yatırım öncesinde yapılan planlama sonucunda 2023 yılı ikinci çeyrek satış hacminde bir gerileme yaşanmayacağını, artan ihraç kayıtlı yurt içi ve bilhassa yurt dışı sevkiyatlar sonucunda satış hacminin geçen yılın birebir devrine nazaran artmasını bekliyor.

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. (MTRKS)

Matriks Bilgi Dağıtım, eser çeşitliliğinin arttırılması ve faaliyet alanında eser geliştiren ya da bu alana ilgi duyan birey, teşebbüs yahut şirketler ile iş iştiraklerin kurulması ve yatırım imkanlarının kıymetlendirilmesi gayesiyle “Matriks İş Ortakları” programının oluşturulmasına karar verdi.

Şirket, bu programın duyurulması gayesiyle kamuoyuna yönelik bir proje daveti yapılmasına ve süreç sonunda yapılacak kıymetlendirme sonrasında kullanılmak üzere, 1 Milyon TL takviye ve 5 Milyon TL yatırım bütçesi ayrılmasına karar verdi.

Garanti Bankası (GARAN)

Garanti Bankası, 367 gün vadeli 199.000.000 dolar ve 218.500.000 euro fiyatında iki başka dilimden oluşan sendikasyon kredisi muahedesi imzaladı. 13 ülkeden 26 finansal kurumun iştirakiyle ve dış ticaretin finansmanı hedefiyle kullanılacak olan kredinin toplam maliyeti ABD doları dilimi için SOFR + %4,25, euro dilimi için Euribor + %4,00 olarak gerçekleşti.

Coca-Cola İçecek (CCOLA)

Coca-Cola İçecek Isparta’nın GÖNEN ilçesinde Coca-Cola İçecek Anonim Şirketi-Isparta Şubesi tarafından yapılması planlanan Meşrubat Üretim Tesisi Kapasite Artışı projesi ile ilgili olarak Bakanlığa sunulan PTD Evrakı incelenip ve değerlendirildiğini, ÇED Yönetmeliği’nin 17. hususu mucibince Meşrubat Üretim Tesisi Kapasite Artışı projesine Valilik tarafından “Çevresel Tesir Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildiğini duyurdu.

Consus Güç İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş. (CONSE)

Consus Güç, % 100 bağlı iştiraki Edusa Atık Bertaraf Geri Kazanım ve Depolama Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ödenmiş sermayesinin 93.000.000 TL’ye artırılması süreci tamamlandığını ve kelam konusu artışın nakit kısmının şirketin Edusa’dan olan alacaklarının sermayeye eklenmesi yolu ile karşılandığını bildirdi.

Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş. (ERCB)

Erciyas Çelik Boru 25.11.2022 tarihinde nitelikli yatırımcılara ihracı gerçekleştirilen 188 gün vadeli, TRFERCY62313 ISIN Kodlu, 10.000.000 TL nominal bedeldeki finansman bonosunun 1 Haziran prestijiyle vadesinin geldiğini ve itfa sürecinin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Dardanel Önentaş Besin Sanayi A.Ş. (DARDL)

Dardanel, NATO Tedarik Ajansı NSPA tarafından düzenlenen Rasyon Paket ihalesinde Teknik ve Ticari kaideleri karşılayarak 3+2 yıl müddetince NATO’nun onaylı tedarikçisi olma hakkı kazandı ve şirket, ilgili mukavele süreci başladığını duyurdu.

Ata Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş. (ATAGY)

Ata Gayrimenkul portföyünde yer alan; Çanakkale’nin Merkez İlçesindeki gayrimenkulün Kaba İşler ve Taban Uygunlaştırma İşleri için Ru İnşaat Yapı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile 13/06/2022 tarihinde yapılan mukavele konusu inşaat işlerinin tamamlandığını bildirdi.

Büyük Şefler Besin Turizm Dokumacılık (BIGCH)

Büyük Şefler Gıda’nın 2023 yılı 3 aylık konsolide net kârı 24.073.017 TL oldu. Şirketin 2022 yılı 3 aylık konsolide net kârı 10.541.916 TL’idi.

Sanica Isı Sanayi A.Ş. (SNICA)

Sanica Isı, karbon ayak izi hesaplanması ve sera gazı salınım mevzularında TUV Avusturya ile imzaladığı iş birliği mutabakatı sonrasında yürütülen 6 aylık ayrıntılı çalışmalar sonucunda Kurumsal Karbon Ayak İzi Sertifikası almaya hak kazandı.

İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş (ISSEN)

İşbir Sentetik, İhlas Haber Ajansının haber sitesinde “İşbir Sentetik’ten zelzeleye güçlü binalar için karbon elyaf çözümü” başlığı ile özetle, “İşbir Sentetik’in bigbag üretiminde kullanılan makineleri küçük bir modifikasyon ile karbon elyaf üretimine imkan sağlayacak hale getirdiği, böylelikle zelzeleye karşı güçlendirilmiş yapılaşma alanında giriş yaptığı, bigbag üretiminde kullanılan tesisini karbon elyaf üretimine tahsis etmiş olacağını ve big bag üretiminin ise büsbütün Hindistan’a kaydırılacağı” biçiminde haber yapıldığını ve kelam konusu haberin temelsiz olup, mutlaka gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Şirket, Temelsiz ve gerçeği yansıtmayan bilgilerin düzeltilmesi için ilgili haber ajansına başvurduğunu ve ayrıyeten ilgililer hakkında yasal yollara başvurulacağını duyurdu.

Pay geri alımı yapan şirketler

1 Haziran tarihinde hisse geri alım programı kapsamında hisse alımı gerçekleştiren şirketler şu biçimde:

  • Akfen Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş. (AKFGY)
  • MLP Sıhhat Hizmetleri A.Ş. (MPARK)
  • Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ULUUN)
  • LDR Turizm A.Ş. (LIDER)
  • Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LOGO)

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa bilgileri, adil pahası, sıhhat durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan çıkarlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ev Eşyaları İçin Kiralık Depo - İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/