ÜlkeKültür.com

Voltaire kimdir ?

0 676

Voltaire kimdir

Fransız düşünür ve yazar Voltaire’nın hayat hikayesidir.

Asıl adı François Maris Arout olan Voltaire, 1694 yılında Paris’te doğdu. Küçük yaşlardan itibaren tiyatroya ve şiire ilgi duyan Voltaire, ilk olarak 1717’de Philip’in otoritesine hakaret eden bir mektuptan tutuklandı. II, Orleans Dükü ve Bastille’e gönderildi.

Hapisten çıktıktan sonra ilk edebi başarısını trajedisi Oidipus ile elde etti. 1726’da tekrar tutuklandı ve bir süre sonra İngiltere’ye sürgün edildi. Fransa’ya dönen Voltaire artık felsefeyle ilgileniyordu.

Felsefe mektupları

Felsefi Mektupları ve Taşınabilir Felsefe Sözlüğü ile fanatik dindarlıkla alay etti ve durmadan yazdı: altmış oyun, binlerce dize, ciltler dolusu mektup, tarih ve bilim üzerine makaleler, çeviriler ve kısa öyküler yazdı.

 

Voltaire kimdir ?
Voltaire kimdir ?

Avrupa’nın tanınmış aydını

Ayrıca hoşgörü için savaşmak ve aptallığa karşı durmak için zaman buldu: Calas ve Sirven’in eziyetli ailelerine yardım etti.

Fransa’nın İsviçre sınırına yakın Pays de Gex bölgesinde yaşayan La Barre ve köylüleri savunan şövalye, 1778’de Paris’te öldüğünde Voltaire, Avrupa’nın en tanınmış isimlerinden biriydi.

Kaynak Kaynak
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!