ÜlkeKültür.com

Türkiye’de Maymun Çiçeği Vakası Var Mı?

0 248

Vatandaşlar, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada giderek artan maymun çiçeği virüsünün Türkiye kaynaklı olup olmadığını merak etti. Peki Türkiye’de maymun vakası var mı? Ülkemizde maymun çiçeği vakası var mı, resmi bir açıklama var mı? Kaç vaka? Hangi ülkelerde, İşte detaylar…

Türkiye’de maymun çiçeği virüsü olup olmadığını merak ediyor. Orta Afrika’da görülen maymun çiçeği virüsü ilk olarak Avrupa’da İngiltere’de ortaya çıktı. Maymun çiçeği virüsünün hızla yayılmasıyla ilgili Türkiye’de bir maymun çiçeği vakası var mı? Resmi bir açıklama var mı? Kaç vaka? hangi ülkelerde var Detaylar burada…

 

TÜRKİYE’DE MAYMUN ÇİÇEĞİ VAKASI VAR MI?

Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada giderek artan maymun çiçeği virüsünün Türkiye’ye de sıçradığı iddia edildi ancak bu iddia Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında yalanlandı.

Maymun çiçeği virüsünün İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde ortaya çıkması paniğe neden oldu. Corona salgını sonrası yeni bir salgının önüne geçmek isteyen yetkililer, çalışmalarını hızlandırırken, maymun çiçeği virüsünün de görüldüğü iddia edildi. Dün Türkiye’de.

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden yaptığı açıklamada, toplumda korkuya neden olan açıklamayı yalanladı: “Şu ana kadar ülkemizde maymun çiçeği vakası görülmedi.”

 

Türkiye'de Maymun Çiçeği Vakası Var Mı?
Türkiye’de Maymun Çiçeği Vakası Var Mı?

İLK VAKA ABD’DE DE TESPİT EDİLDİ

Öte yandan dün Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk maymun çiçeği vakası görüldü.New York Şehri Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’ndan yapılan açıklamada, maymun çiçeği virüsünün eyalet sınırları içinde ilk kez bir kişide bulunduğuna dikkat çekilerek, Hastayla temas halinde olabilecek kişilere ulaşılmaya çalışıldı.Yetkililerden yapılan ayrı bir açıklamada, bahse konu kişinin karantinaya alındığı ve tedavisine başlandığı belirtildi.

 

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak öğrenilen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika cinsi olmak üzere ikiye parçalıyor. Virüsün Kongo cinsinin yüzde 10’a kadar vefat tehlikeyi bulunurken Batı Afrika cinsinin ise her 2 hadiseden birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu öğreniliyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı yaralara neden olabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!