ÜlkeKültür.com

Yeni bir meteor yağmuru gelebilir

0 259

NASA, 30 Mayıs gecesi özel bir astronomik olayın gerçekleşebileceğini duyurdu. Daha önce hiç görülmemiş olan Tau Herculids adlı bir meteor yağmurunun çıplak gözle gözlemlenebileceğini iddia eden yetkililer, bunun da gözlenebileceğini vurguladı.

Tau Herculids meteor yağmuru ortaya çıkabilir

Uzay kaşifleri, Güneş’in yörüngesinde 76 yılda bir dönen Halley Kuyruklu Yıldızı gibi sabit gök cisimlerinden gelen meteor yağmurlarını tahmin edebilirler Halley Kuyruklu Yıldızı, Güneş’e yaklaştıkça ısınır ve parçalar bırakır.

Tau Herculid meteor yağmurunun yeni olmasının nedeni, teknik olarak 73P/SchwassmannWachmann olarak adlandırılan kuyruklu yıldızın yakın zamanda parçalanmasından kaynaklanmaktadır.SW3 olarak da bilinen kuyruklu yıldız ilk olarak 1930’larda görülmüştür.SW3, sadece 1970’lerde ortaya çıkmıştır. 1995’te karanlıkta yıllarca enkaz izi bıraktı. Parçalara ayrıldı.

Yeni bir meteor yağmuru gelebilir
Yeni bir meteor yağmuru gelebilir

Bilim adamları, dünyanın ortaya çıkan enkaz bulutunun içinden uçacağını açıkladı. Meteoroid Çevre Bürosu müdürü Bill Cooke, “Ya hep ya hiç bir şey olacak” dedi.

Cooke meteor yağmuru hakkında şu yorumu yaptı: “Eğer SW3’ten gelen enkaz kuyrukluyıldızdan ayrılırken saatte 220 milden daha hızlı yol alıyorsa, güzel bir meteor yağmuru görebiliriz. Enkaz daha yavaş fırlatma hızlarına sahipse, o zaman hiçbir şey Dünya’ya ulaşamaz ve ne yazık ki meteor yağmurunu göremeyeceğiz.” Açıklamalarda bulundu.

Gerçekleşmesi beklenen meteor yağmuru hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!