ÜlkeKültür.com

Ukrayna ordusundan değişik sav: Rusya, savaşta şişme tanklar mı kullanıyor?

0 153

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’yı Ukrayna’nın devam eden işgalinde şişme tanklar kullanmakla suçladı. Bir Facebook gönderisine nazaran, o vakitten beri birtakım “plastik” tankların “söndüğünü” söyledi.

Facebook’taki gönderinin çevirisi şu halde: “Ortaklarımız Ukrayna’ya tank tedarik etmeyi kabul ederken, işgal ordusu da Zaporizhzhia tarafında ‘tank birimlerinin’ varlığını artırıyor. Ama görünüşe nazaran, Kazak bölgesinin hür havası işgalcilerin ‘plastik’ eserleri için uygun değil, bu yüzden ana misyonlarını yerine getirmeden uçup gidiyorlar. Birebir Rosarmy’nin abartılan cüret şovları üzere.

Rusya’nın şişme tankları kullanması aslında onlarca yıl öncesine dayansa da, son vakitlerde pek görülen bir uygulama değildi. 2010 yılında, şişirilebilir eserler üreten şirket The New York Times’a bu tanklar nedeniyle üretimlerini ansızın artırdıklarını söylemişti.

Savaşlarda uydurma ünitelerin kullanılması elbette çok daha derin bir geçmişe sahip. Düzmece tanklar, 2. Dünya Savaşı’nda kıymetli ölçüde kullanıldı. Örneğin Ghost Squad olarak bilinen bir takım, şişirilebilir tanklar, ses efektleri, icat edilmiş generaller ve uydurma radyo trafiği üzere taktikler kullanarak Nazileri aldatmakla görevlendirilmişti.

Hatta, Nazilerin Müttefiklerin dikkatini dağıtmak için büsbütün ahşaptan yapılmış bir askeri üs kurduğuna dair, büyük olasılıkla gerçek olamayacak kadar yeterli kıssalar de bulunuyor. Bu öykülere nazaran, Müttefikler uçakların uydurma olduğunu biliyordu, lakin tekrar de tahta bomba bırakan çok sayıda bombardıman uçağını bu üslere gönderdiler.

Şimdiye kadar Ukrayna, ağır savaş sırasında düzmece üsler yahut bombalar ile vakit harcamadı. Lakin işgal sırasında diğer uydurma ünite taktikleri kullandılar. Ağustos 2022’de, Rus işgalcileri aldatmak hedefiyle ABD roket silahlarının ahşap kopyalarını kullandıkları biliniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi