ÜlkeKültür.com

Tesla’nın Autopilot görüntüsü, argümana nazaran aslında koca bir düzmeceymiş

0 189

Tesla’nın Autopilot sistemi dağın fare doğurmasının en büyük örneklerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ve artık öyküsüne yeni bir tez daha eklendi.

Bir Tesla mühendisi, 2016’da yayınlanan ve aracın kendi kendini sürüp sonra da park etmesini gösteren görüntünün kurgu olduğunu söylüyor.

Tesla’da bir otopilot mühendisi olan Ashok Elluswamy‘nin bir tabirinde, şirketin kendisiyle tıpkı ismi taşıyan otomobillerden birinin kendi kendini sürerek park ettiğini gösteren görüntünün uydurma olduğunu tez ettiği söyleniyor. 2021’de yayınlanan bir makaleye nazaran, Tesla çalışanları, otomobilin görüntüde izlediği rotanın esasen haritalandığını ve aslında çekimler sırasında bir yerlere çarptığını argüman etti.

2016’da yayınlanan ve Tesla’nın web sitesinde hala bulunan görüntü, bir Tesla’nın birini Tesla ofis parkına götürdüğünü gösteriyor. Şoför otomobilden iniyor ve araba kendi kendini iki otomobilin ortasına park ediyor. Görüntünün altında yazan sorumluluk reddi beyanı şöyle: “Sürücü koltuğundaki kişi sırf yasal nedenlerle orada. Hiçbir şey yapmıyor. Otomobil kendi kendine gidiyor.

Haberlere nazaran Elluswamy tabirinde, “Videonun maksadı, 2016’da müşteriler için neyin mevcut olduğunu gerçek bir biçimde tasvir etmek değildi. Sisteme nelerin dahil edilmesinin mümkün olduğunu tasvir etmekti” dedi.

Elluswamy’nin sözü, 2018’de bir Tesla kazasında hayatını kaybeden yazılım mühendisi Walter Huang‘ın ailesi tarafından açılan davanın bir modülü. Elluswamy, görüntünün Tesla’nın o zamanki kelamda kendi kendine sürüş yeteneklerini yanlışsız bir biçimde tasvir etmediğini tez ediyor ve Huang’ın ailesini temsil eden avukat Andrew McDevitt, “Bu görüntüyü rastgele bir sorumluluk reddi beyanı yahut yıldız işareti olmadan öne çıkarmak açıkça yanıltıcıdır” diyor.

Tesla, sürüş yardımı olan arabalar sunan tek şirket değil, fakat şirket, bu özelliği içeren birkaç kaza ile manşetlere taşındı. Şirketin ismi, gelişmiş şoför dayanak sistemini çevreleyen çeşitli yasal davalarda ve soruşturmalarda geçiyor. California adliyesi, Tesla’nın araçlar sahiden büsbütün otonom olana kadar kendi kendine sürüş reklamını yapmasını engelleyen yeni bir yasa bile çıkardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!