ÜlkeKültür.com

Elektrikli araçların çarpışma testleri nasıl yapılıyor?

0 183

Elektrikli araçlar, pek çok farklı özelliklere sahip olabilir. Pekala lakin çarpma testlerinin nasıl yapıldığını hiç düşündünüz mü?

ABD’de araç güvenliğinin en tanınmış değerlendiricisi olan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü, yakın vakitte, 4 tona kadar çıkan araçların çarpma testlerini yapmayı amaçladığı tesisini yeniledi. Bu, 1.800 kilogramlık ortalama yeni araç yükünün çok üzerinde üzere görünebilir. Lakin 4 ton yükü, bir elektrikli Hummer yahut 2023 baharında gelecek olan muhtemelen daha ağır elektrikli Hummer SUV’u test etmek için anca kâfi olacak.

Nispeten hafif olan Volvo EX90 bile 2.800kg, Mercedes EQS 2.700kg ve Tesla Model S sedan 2.200kg yüküne ulaşabiliyor.

Tüm bu yük, bir çarpışma sırasında etrafınızı sarıyorsa güzel bir gelişme olabilir. Daha ağır araçlar, daha hafif araçları itme eğilimindedir ve daha ağır aracın yolcularına daha az güç aktarılır. Ve EV’lerin ek tartıları daha aşağıda olduğu için, devrilmelerini zorlaştıran alçak bir yük merkezi sağlar.

En çok satan elektrikli arabalar, IIHS güvenlik derecelendirmelerinde epeyce etkileyici bir erken periyot rekorunun keyfini çıkarıyor: Tesla Model 3 ve Model Y, Hyundai Ioniq5 ve Kia EV6 üzere araçlar, En Uygun Güvenlik Seçimi + derecesine sahip. Ford Mustang Mach-E ise, kısmen vasat standart farları sebebiyle standart bir En Uygun Güvenlik Seçimi derecesini alıyor.

Elektrikli araçlarda çarpışma testleri nasıl yapılıyor?

IIHS, üstteki görüntüde da görebileceğiniz üzere, elektrikli araçları klâsik araçlarla tıpkı çarpışma testlerine tabi tutuyor. Yani, tam önden çarpışma, çeşitli üst üste çarpışmalar, tavan bütünlüğü testleri uygulanıyor ve bunların tümü, bir otomobilin yolcuları her senaryoda ne kadar yeterli koruduğuna nazaran bedellendiriliyor. Test ettiği tüm araçlarda olduğu üzere, bir KONUT için azamî çarpışma suratı 65kmph ile sonlu.

IIHS, elektrikli araçlardaki şoförler ve yolcularla ilgili yaralanma olaylarının, 2011’den 2019’a kadar klâsik araç yolcularında görülenden %40’ın üzerinde daha düşük olduğunu söylüyor. Bu, hibrit araçlarla ilgili HLDI bilgilerine emsal bir eğilim gösteriyor. Daha fazla yükün yanı sıra, elektrikli araçlar ekseriyetle daha çağdaş ve ileri teknolojiye sahip olduğundan, çoklukla en son çarpışma tedbire ve hayatta kalma teknolojilerine sahip olma eğiliminde de oluyorlar.

Kuruluş çarpışma testinden geçmesinin akabinde yeni jenerasyon bir EV’nin asla alev almadığını yahut termal kaçak yaşamadığını söylüyor. 2009’dan 2014’e kadar olan ölümcül otomobil kazalarındaki araç yangınları üzerine yaptığı araştırma ise, klasik ve elektrikli araçlar ortasında misal bir oran buldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!