ÜlkeKültür.com

Petrol ABD’de artan stoklarla kayıplarını korudu

0 6

Petrol fiyatları, ABD’de hm petrol stoklarındaki sürpriz artış ve global talep görünümüne ait artan kaygılarla birlikte kayıplarını korudu.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Çarşamba günü yüzde 3.3 düştükten sonra yatay seyretti. ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 1.58 milyon varil arttı. Bloomberg’in anketine katılan analistlerin iddialarının medyanına nazaran stokların 2.5 milyon varil azalması bekleniyordu. Almanya ve Çin’den gelen zayıf ekonomik datalar piyasalardaki olumsuz havaya katkıda bulunurken, ABD Hazine tahvil getiri eğrisinin yakından izlenen kısmının zıdda dönmesi resesyon kaygılarını artırdı.

Petrol bu ay, ABD-Çin ticaret savaşı ve ABD’de rekor tepe yakınlarında seyreden petrol üretiminin talep görünümünü olumsuz etkilemesinin akabinde yüzde 6 civarında düştü. Ham petrol Çarşamba günü, ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizinin 2007’den bu yana birinci sefer iki yıl vadeli tahvillerin faizinin altına inmesi ile birlikte, risk varlıklarındaki global satış dalgasına dahil oldu.

Singapur’da VM Markets Ltd. idari ortağı Stephen Innes, “Tahvil piyasalarında resesyon alarm zilleri çalıyor,” dedi ve “ABD’de ham petrol stoklarındaki artış da bu olumsuz tabloya ek oluşturdu” değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WYTI), Nymex piyasasında, 1 sent yükselerek, Londra saati ile 07:38’de varil başına 55.24 dolara çıktı. Fiyatlar erken saatlerde yüzde 1 kadar düştü. Kontrat Çarşamba günü 1.87 dolar düşerek 55.23 dolardan kapandı ve dört günlük yararını durdurdu.

Ekim vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 16 sent ya da yüzde 0.3 düşerek varil başına 59.32 dolara geriledi. Kontrat Çarşamba günü yüzde 3 düştü ve dört gün süren rallisini sonlandırdı. Global gösterge Brent petrolü, Ekim vadeli WTI’a kıyasla 4.05 dolar primli süreç gördü.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan