ÜlkeKültür.com

Tarım ÜFE Temmuz’da düştü

0 7

Tarım Eserleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) temmuz ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 1,06 gerilerken, geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 22,83 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ait Tarım ÜFE datalarını açıkladı.

Buna nazaran, temmuzda bir evvelki aya nazaran yüzde 1,06 azalışla 154,38 kıymetini alan Tarım ÜFE, geçen yılın aralık ayına nazaran yüzde 8,81, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 22,83 ve 12 aylık ortalamalara nazaran yüzde 22,2 yükseldi.

Tarım ve avcılık eserlerinde aylık bazda yüzde 1,22, balıkçılıkta yüzde 0,9 düşüş, ormancılık eserlerinde ise yüzde 6,6 artış gerçekleşti.

Ana kümelerde bir evvelki aya nazaran değişimde çok yıllık bitkisel eserlerde yüzde 4,14, tek yıllık bitkisel eserlerde yüzde 1,72 azalış, canlı hayvanlar ve hayvansal eserlerde yüzde 1,26 artış kaydedildi.

Alt tarım kümelerinden, tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar yüzde 2,86, koyun ve keçi, canlı, bunların işlenmemiş süt ve yapağıları yüzde 1,95, yağlı meyveler yüzde 0,9 yükseliş, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar 0,51 düşüş gösterdi.

Temmuzda endekste kapsanan 87 unsurdan, 5 unsur bu ay endekse girerken, 43 unsurun fiyatlarında artış, 33 hususun fiyatlarında azalış oldu. 6 unsurun fiyatları ise değişmedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan