ÜlkeKültür.com

Otoyollarda karşımıza çıkan karmaşık siyah çizgilerin altında yatan ne? Bu çizgiler neden var?

0 0

Eğer uzun bir araba seyahatine çıktıysanız, muhtemelen otoyolun muhakkak kısımlarını kaplayan dalgalı siyah çizgiler görmüşsünüzdür. Bu yol izleri dağınık görünse de, çoklukla endişelenecek bir şey değil. Siyah çizgiler, yolu yamalamak için kullanılmış, kolay tanımlamayla çatlak kapama malzemesidir.

Modern yolların büyük çoğunluğu, temel olarak yapışkan, siyah, yarı katı bir petrol formu olan asfaltla kaplanmıştır. Bu gereçte aşınma ve yıpranma yahut üzerinde daima akan trafikten materyalin genleşmesine ve büzülmesine neden olan sıcaklık değişikliklerine kadar pek çok farklı nedenden ötürü çatlaklar oluşabilir. Çatlaklardan giren su da yol yüzeyi için büyük problemlere neden olabilir.

Pek çok farklı çatlama tipi ortasında, yorulma çatlaması çoklukla çatlakların ortaya çıkmasına ve biraz timsah derisi üzere görünen dalgalı, görünüşte rastgele biçimli bir modelde yayılmasına neden olur.

Bu çatlakları onarmak için, yol tamirat çalışanları çoklukla daha fazla esneklik sağlamak maksadıyla polimer eklenmiş asfalt kauçuk dolgu macunları kullanır. Bunun sonucunda, sızdığı ve katılaştığı çatlakların üzerine dökülen katran gibisi bir sıvı ortaya çıkar.

Bu, kent yetkilileri için çok maliyetli olacak formda otoyolun tamamını tekrar döşemek yahut yüzeyini kaplamak yerine yapılır. Texas A&M Üniversitesi’nin eyaletin ulaşım departmanı için hazırladığı eski bir evraka nazaran, bir mil (yaklaşık 1,6 kilometre) otoyol kaplamanın 60.000 dolardan yüksek maliyeti varken, çatlak doldurmanın mil başına maliyeti sadece 2.500 dolar oluyor. Ayrıyeten bu sayıların 2008 yılından kaldığını ve günümüzde maliyetin muhtemelen çok daha yüksek olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Çoğu şoför, çatlak dolgu macununun üzerinden geçerken rastgele bir meseleyle karşılaşmazken, birtakım şoförler bunların tehlikeli olabileceğine inanıyor. Deseni “katran yılanları” olarak isimlendirerek, dolgu gerecinin sıcak günlerde ısınarak daha sıvı ve giderek kaygan hale gelebileceğini savunuyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya