ÜlkeKültür.com

İktisatta yavaşlama somutlaşıyor: Gerçek kesim inanç endeksi ve kapasite kullanım oranı düşüşte

0 0

Reel Kesim İtimat Endeksi (RKGE), kasımda bir evvelki aya nazaran 2,4 puan azalarak 97,9’a geriledi. Böyleve güvensizlik sonu olan 100,0’ün de altına indi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kasım ayına ait İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Gerçek Kesim İnanç Endeksi açıklandı. İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat endüstrinde faaliyet gösteren 1734 iş yerinin cevaplarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek hesaplanmakta.

Buna nazaran, RKGE kasımda bir evvelki aya kıyasla 2,4 puan gerileyerek 97,9 düzeyinde gerçekleşti. Tıpkı devirde mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim inanç endeksi (RKGE-MA) de 0,7 puan azalışla 101,3 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde,

genel gidişat, mevcut toplam sipariş ölçüsü, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ait değerlendirmeler endeksi artış tarafında etkilerken,

son üç aydaki toplam sipariş ölçüsü, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş ölçüsüne ait değerlendirmeler endeksi azalış istikametinde etkiledi.

Son üç aya için, üretim hacmi, iç piyasa sipariş ölçüsü ve ihracat sipariş ölçüsünde azalış bildirenler lehine olan seyir bir evvelki aya nazaran güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu istikametindeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları düzeyinin mevsim normallerinin üstünde olduğu istikametindeki değerlendirmeler ise zayıfladı.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş ölçüsünde bir evvelki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir bir evvelki aya nazaran zayıflarken, iç piyasa sipariş ölçüsünde artış bekleyenler lehine olan seyir ise azalış bekleyenler lehine döndü. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ait artış taraflı beklentilerin bir evvelki aya nazaran gerilerken, gelecek üç aydaki istihdama ait artış taraflı beklentiler ise bir evvelki aya nazaran güçlendi.

ÜFE beklentisi yüzde 94,1’e yükseldi

Gelecek on iki aylık devir sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir evvelki aya nazaran 2,2 puan artarak yüzde 94,1 düzeyinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi kısmındaki genel gidişat konusunda, bir evvelki aya kıyasla daha optimist olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,6‘ya yükselirken, tıpkı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 71,9’a, daha karamsar olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 21,5‘e geriledi.

Kapasite kullanım oranı sert geriledi

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir evvelki aya nazaran 1 puan azalarak yüzde 75,9 düzeyinde açıklandı.

Mevsimsel tesirlerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir evvelki aya nazaran 0,7 puan azalarak yüzde 75,9 düzeyinde gerçekleşti.

Dayanıklı tüketim malları kapasite kullanım oranı kasımda yüzde 74.00’ten yüzde 72.10’a,

Tüketim malları kapasite kullanım oranı yüzde 74.70’ten yüzde 74.10’a geriledi.

Yatırım malları tüketim malları kapasite kullanım oranı birebir ayda yüzde 77.40’tan yüzde 76.80’e,

Ara mallar tüketim malları yüzde 76.70’ten yüzde 75.40’a,

Dayanıksız tüketim malları ise yüzde 74.90’dan yüzde 74.50’ye geriledi.

TCMB

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya