ÜlkeKültür.com

Ethereum ağında stake edilen varlıkların çekimi için test çalışmaları başlıyor

0 0

Investing.com – Ethereum geliştiricileri, ağ birleşmesi devrinde ETH stake eden yatırımcıların geri çekim yapabilmesi için test çalışmalarına başladı. 

Bu değerli gelişmeyle birlikte Ethereum fiyatı, istikametini üst çevirerek 1.200 dolar bandına geri döndü. Geliştirici takım, şu an test kademesinde bulunan staking çekim faaliyetlerinin 2023 yılında başlayabileceğini aktardı, fakat net bir tarih verilmedi.

Kullanıcılar, 2020 yılının sonunda başlatılan Beacon Chain ile birlikte varlıklarını Ethereum ağında stake etmeye başladı. Bu zincirin oluşturulmasıyla Ethereum ağı, pay ispatı (Proof of Stake) konsensüs sistemi için birinci adımı atmıştı. Nihayetinde 15 Eylül tarihi prestijiyle Ethereum ağı Merge güncellemesiyle pay ispatı düzeneğine geçiş yaptı.

Bunun yanında doğrulayıcı süreçlerinde kullanılan stake edilen ETH’lerin ise bir sonraki kıymetli güncelleme olan Shanghai kademesine kadar çekilemeyeceği beyan edilmişti. Artık ise çekim süreçlerinin problemsiz bir biçimde gerçekleşmesi test çalışmaları başladı. Hususla ilgili öteki bir detay ise Shanghai güncellemesiyle ilgili vakit çizelgesinin şimdi meçhul olması. Olağan koşullar altında Merge sonrası 6 ila 12 aylık mühlet zarfında devreye alınması beklenen güncelleme için şu an Ethereum web sitesinde iddiası vakit çizelgesi bulunmuyor.

Bazı yorumcular, test çalışmalarının durumuna nazaran güncelleme için kestirimi tarihin belirleneceğini düşünüyor. Ethereum’un tanınan gelişticilerinden Tim Beiko ise birinci iddianın geçmiş periyotlardaki Ethereum güncellemelerine nazaran ortaya atıldığını ve Shanghai  yükseltmesine geçişin evvelki yükseltmelerden daha uzun sürebileceğini söyledi.

Stake edilen ETH’lerin çekim tarihinin netleşmemesi tasalara yol açtı

Diğer yandan Ethereum stake edenler, fonlarını çekme konusunda net bir tarihin belirlenmemesi konusunda memnuniyetsizliklerini lisana getiriyor. Tasaların odağında ise çekim süreçlerinin etkinleştirilmesinin kimi geliştirici kümelerine bağlı olması. Bunu bir güvenlik riski olarak gören yatırımcılar, ETH varlıklarının şu an mühleti muhakkak olmayan halde rehin tutulmasından rahatsız görünüyor.

Bu son gelişme ise ağda kilitlenen ETH ölçülerinin çekim süreçleri için çalışmalara başlandığını gösterdi ve bölümde son vakitlerde ortaya çıkan kimi olumsuz söylentiye ve tasaya bir yanıt olarak ortaya çıktı. Önümüzdeki günlerde stake edilen ETH’lerin çekimlerine yönelik test çalışmasının problemsiz devam etmesi, yatırımcıların ağa itimadını artırmak için kritik kıymete sahip olacak. 

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya