ÜlkeKültür.com

OPEC ve borç tavanıyla ilgili karışık sinyaller, petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı

0 134

Investing.com – Petrol fiyatları Cuma günü Asya ticaretinde gerileyerek yatırımcıların, OPEC’in gelecekteki üretim kesintileri planları hakkında daha fazla netlik beklemesi ve ABD borç tavanına ait telaşların piyasaları gergin tutması nedeniyle bir evvelki seanstaki sert düşüşünü daha da artırdı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak‘ın, 4 Haziran’daki toplantıda OPEC+’dan yeni bir adım beklemediğini söylemesinin akabinde ham petrol piyasaları, Perşembe günü sert kayıplar yaşayarak yaklaşık %3 düştü ve bu haftaki yararlarının birçoklarını geri verdi.

Novak, Nisan ayındaki sürpriz arz kesintisinin akabinde OPEC’in yeni üretim kesintilerine hâlâ açık olduğunu belirtse de ham petroldeki satışlar devam etti.

Yorumlar, Suudi Güç Bakanının petrol fiyatlarında açığa satış yapılmaması ve spekülatörlerin ziyan göreceği ikazından lakin bir gün sonra geldi.

Verilen iletilerdeki uyumsuzluk, ayıların petrol fiyatlarını üç haftanın doruğundan indirmek için çabuk etmesine sebep oldu zira Almanya’da resesyona işaret eden bilgilerin akabinde yavaşlayan ekonomik büyümeye ait tasalar de ön plana çıktı.

WTI %0,4 düşüşle varil başına 71,56 dolara gerilerkenBrent %0,5 düşüşle 75,83 dolara indi. Her iki kontrat da haftayı marjinal bir yükselişle bitirmeye hazırlanıyor.

Yavaşlayan ekonomik büyüme dehşetlerinin, ABD’de arzın sıkılaştığına dair işaretleri büyük ölçüde dengelemesi ve dünyanın en büyük petrol tüketicisinde yakıt talebinin güzelleşmesiyle, ham petrol fiyatları, bu haftaki karlarının büyük bir kısmını geri verdi.

Perşembe günü açıklanan datalar, birinci çeyrekte yüksek güç fiyatlarının tüketici harcamalarını ve sanayi üretimini azaltması ile Avrupa’nın en büyük iktisadı Almanya’nın durgunluğa girdiğini gösterdi.

ABD borç tavanına ait belirsizlik de milletvekillerinin karşılıklı bir mutabakatın yakın olduğuna dair bir işaret vermemesi nedeni ile ABD’nin temerrüde düşmekten kurtulacağı son tarih olan 1 Haziran öncesinde tartısını hissettirdi.

ABD’nin temerrüde düşmesinin, ekonomiyi resesyona itmesi ve global iktisat üzerinde geniş çaplı bir tesir yaratması olası. İnançlı liman talebinin artmasıyla dolar, son iki ayın en yüksek düzeyine çıkarak petrol fiyatlarını daha da baskıladı.

Bu durum büyük ölçüde, yavaşlayan ekonomik büyümenin bu yıl ham petrol talebini engelleyeceği istikametindeki kaygılara bağlıydı, bu da yılın büyük kısmında petrol fiyatlarını baskı altında tuttu. Ham petrol fiyatları bu yıl şu ana kadar yaklaşık %6 düşüşle süreç görüyor.

Çin’de yeni bir COVID-19 dalgası korkusu da hadiselerin Haziran sonunda tepe yapabileceği ihtarlarının ortasında hissiyatı zayıflattı. Piyasalar, üç yıl süren sıkı karantinaların akabinde toparlanmaya çalışan ülke iktisadında, daha fazla aksaklık yaşanmasından korkuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!