ÜlkeKültür.com

Altın haftayı büyük düşüşle kapatmaya hazırlanıyor

0 135

Investing.com – Altın fiyatları Cuma günü son iki ayın en düşük düzeylerinde seyretti ve ABD borç tavanının yükseltilmesine ait tasalar ve yüksek faiz beklentileri nedeniyle yatırımcıların dolara yönelmesiyle haftalık bazda sert kayıplara hazırlandı.

Sarı metal, Ocak sonundan bu yana en berbat haftasında yaklaşık %2 paha kaybıyla, iki ayın en yüksek düzeyine ulaşan dolar endeksindeki keskin yükselişe paralel olarak düştü.

Altındaki kayıplar, yakın bir bankacılık krizine ait telaşların azalmasının sarı metali inançlı liman cazibesinden uzaklaştırmasıyla Mayıs ayı başlarında ulaştığı rekor düzeylerden keskin bir dönüşe işaret etti.

Spot altın %0,1 düşüşle 1.939,70 dolara gerilerken Haziran ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.939,80 dolara indi. Mayıs ayının başlarında 2.000 doların altına düşen her iki enstrüman da son iki ayın en düşük düzeylerinde süreç gördü.

Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi müzakereciler, bir mutabakata varma yolunda çok az ilerleme kaydettiklerini belirtmelerine karşın ABD’li milletvekilleri ortasında borç tavanının yükseltilmesine ait müzakereler, odak noktası olmaya devam etti.

Bu durum, global iktisat için vahim sonuçlar doğurabilecek ABD borç temerrüdü için 1 Haziran tarihine yalnızca birkaç gün kala gerçekleşti. Lakin buna karşın yatırımcılar, doların rezerv para ünitesi statüsünü etkileyecek çok az faktör gördükleri için dolar yükseldi.

Fed’den gelen şahin sinyaller doları optimist tutarken siyaset yapıcıların, yapışkan enflasyonla uğraş için faizlerin daha uzun müddet yüksek kalacağı sinyalini vermesiyle altın üzerinde baskı yarattı. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları endeksinin, günün ilerleyen saatlerinde bu bahiste daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Haftalık işsizlik başvuruları yükselmeye devam ederken iş gücü piyasasındaki güçlenme işaretleri de ABD faizleri için şahin bir görünüm oluşturdu.

Yüksek faiz oranları, metaller üzere getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırıp cazibesini azaltıyor. Öteki bedelli metaller de bu hafta sert kayıplar yaşadı; platin ve gümüş %4 ila %5 ortasında bedel kaybetti.

Küresel ekonomik yavaşlama endişeleri, bilhassa de ABD’nin temerrüde düşmesi ve Almanya’daki resesyon karşısında, altına yönelik inançlı liman talebini canlandıracak pek bir şey yapmadı.

Ancak bu durum, kırmızı metalin ekonomik faaliyetlere olan hissiyatı göz önüne alındığında bakır fiyatları üzerinde ağır bir yük oluşturdu. Bakır vadeli süreçleri, büyük ekonomilerden gelen bir dizi zayıf ekonomik okumanın akabinde bu hafta neredeyse yedi ayın en düşük düzeyine indi.

Bakır Cuma günü %0,1 artışla 3,5950 dolara yükseldi ve son kayıplarını dengeledi. Lakin tekrar de bu hafta yaklaşık %4 kıymet kaybetmeye hazırlandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!