ÜlkeKültür.com

BIST şirketlerinden yeni haberler

0 129

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız aktüel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Kontrolmatik Teknoloji Güç ve Mühendislik A.Ş. (KONTR)

Kontrolmatik, daha evvel bağlı paydaşlığı Progresiva Güç Yatırımları Tic. A.Ş.’ne T.C. Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, 20 yıl mühletle, elektrik gücü ve/veya kapasitesi ticareti yapmak üzere Tedarik Lisansı verildiği ve İstanbul Silivri’de kurulacak olan Lityum-İyon Müstakil Güç Depolama Tesisi, 250MW ilişki gücüne ve 1000 MWh toplam güç depolama kapasitesine sahip olacağını belirtmişti.

19 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanan mevzuat değişiklikleri ile şirketin Depolamalı Üretim Lisansı alma hakkı doğdu. Bu hak kapsamında 250 MW Rüzgâr Güç Santrali (RES) ve 1000 MWh Elektrik Depolama Tesisi (EDT) ön lisansı alabilmek için yapılan müracaat EPDK tarafından uygun bulundu.

Altınyağ Madencilik ve Güç Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ALMAD)

Altınyağ Madencilik, Tekirdağ’ın Malkara ilçesindeki maden alanı bölgesinde bulunan 15.584,29 m2 tarla niteliğindeki taşınmazın tamamının 2.650.000 TL peşin bedelle satın aldı.

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. (MTRKS)

Matriks Bilgi Dağıtım, Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Heyeti’nin kâr dağıtımı ile ilgili düzenlemeleri ve kararları çerçevesinde hesaplanan net dağıtılabilir 55.818.803,27 TL’lik karın %17,91511’i oranında brüt 10.000.000 TL’lik (nominal bedeli 1 TL’lik hisse başına brüt 0,3731343 TL, çıkarılmış sermaye üzerinden brüt %37,31343 ayrıyeten hisse başına net 0,3358209 TL, çıkarılmış sermaye üzerinden %33,58209) kısmının nakit kâr hissesi olarak ortaklara dağıtılmasına karar verdi.

Sermaye Piyasası Heyeti’nin bildirimleri çerçevesinde net dağıtılabilir 55.818.803,27 TL’lik karın 13.400.000-TL’lik kısmının (çıkarılmış sermayenin %50’si) ortaklara hisse biçiminde kâr hissesi olarak dağıtılması kararı alındı.

Galata Wind Güç A.Ş. (GWIND)

Galata Wind, 1.000.000.000 TL fiyatındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 534.791.457,65 TL fiyatındaki çıkarılmış sermayesinin, tamamı “Olağanüstü Yedekler” hesabında bulunan dağıtılmamış geçmiş yıl kârlarından karşılanmak suretiyle 540.000.000 TL’ye çıkarılmasına karar verdi. Artırıma husus 5.208.542,35 TL’nin “Sermaye” hesabına aktarılacak.

Sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek beheri 1 TL nominal kıymetli 5.208.542,35 adet hissenin nama yazılı hisse olarak çıkarılacak ve sermaye artırımı ile ilgili yasal süreçlerin tamamlanmasını takiben hisse sahiplerine hisseleri oranında dağıtılacak.

Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESTL)

Vestel Beyaz Eşya, 2.000.000.000 TL fiyatı aşmayacak halde, 5 yıla kadar olmak üzere çeşitli vadelerde, bir yahut birden çok seferde, Türk Lirası cinsinden, yurt içinde halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satış halinde, borçlanma aracı ihraç edilmesine ve bu kapsamda Sermaye Piyasası Konseyi’ne borçlanma aracı ihracı başvurusu yapılmasına karar verildi.

Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. (KAYSE)

Kayseri Şeker, üretim maliyetinin düşürülmesi, verimliliğin artırılması, üretimde sürekliliğin sağlanması maksatlarıyla 2023 yılı için planlamış olduğu ve SPK onaylı izahname, Halka Arz Gelirinin Kullanım Yeri Entegrasyon ve Modernizasyon Yatırımları başlığı kapsamında yer alan aşağıdaki yatırım kalemlerine ait;

Kayseri Şeker Fabrikasına 1 adet c maya vakum kazanı, Boğazlıyan Şeker fabrikasına 1 adet küspe presesi, Turhal Şeker fabrikasına 4 adet pres filtre modernizasyonu yatırımları gerçekleştirilmeye başlandığı bildirildi. Bu yatırımların toplam kestirimi maliyeti 1.250.000 euro olarak açıklandı.

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS

Aselsan, memleketler arası bir müşterisi ile savunma sistemleri ihracatına yönelik toplam bedeli 9.456.866 dolar meblağında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzaladı.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Sermaye Piyasası Konseyi kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında BURCE ve CANTE hisseleri 26/05/2023 tarihli süreçlerden (seans başından) 23/06/2023 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili süreçlere husus edilemeyecek.

Pay geri alımı yapan şirketler

26 Mayıs tarihinde hisse geri alım programı kapsamında 12 şirket hisse alımı gerçekleştirdi. 

 • Meditera Tıbbi Materyal Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MEDTR)
 • Inveo Yatırım (INVEO)
 • Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL)
 • Vakıfbank (VAKBN)
 • Halkbank (HALKB)
 • Eksun Besin Tarım Sanayi ve Ticaret (EKSUN)
 • Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LOGO)
 • MLP Sıhhat Hizmetleri A.Ş. (MPARK)
 • Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı A.Ş. (EKGYO)
 • Türk Hava Yolları (THYAO)
 • Türkiye Sigorta A.Ş. (TURSG)
 • Akfen Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı A.Ş. (AKFGY)

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa dataları, adil bedeli, sıhhat durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan çıkarlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!