ÜlkeKültür.com

ABD’de Piyasa Öncesi: Enflasyon, tüketici hissiyatı, kar raporu

0 52

Investing.com – Devam eden borç tavanı açmazına hâlâ bir tahlil bulunamaması nedeniyle duyulan telaşlara karşın NVIDIA Corporation’ın görünümü teknoloji paylarını yükselttiği için pay senetleri Perşembe günü dalgalandı.

Nvidia, bilhassa son birkaç ayda kamuoyunun dikkatini çeken üretken sohbet robotları başta olmak üzere yapay zeka teknolojisine güç sağlayan çiplere yönelik artan talep nedeniyle rekor bir çeyrek öngörüyor. Microsoft’tan Amazon’a ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL)’in Google‘ına kadar teknoloji devleri, bulut hizmetleri sağlayıcıları üzere çiplere olan talebi artırıyor.

Olumlu görünüm, trendden farklı derecelerde yararlandığı görülen başka çip üreticilerinin paylarını de yükseltiyor.

Bu coşku, borç tavanı probleminin önümüzdeki hafta içinde çözülmemesi halinde hükümetin temerrüde düşme muhtemelliğine ait dehşetleri bastırıyor. Biden idaresi yetkilileri, Kongre’nin seçenekleri tükenmeden evvel borç tavanını yükseltmek ya da askıya almak için 1 Haziran’a kadar vakti olduğu konusunda uyardı.

Ancak müzakereciler, Kongre’nin uzun hafta sonu tatili için tatile girmesiyle birlikte harcama düzeylerine ait detayları belirlemeye çalışıyor.

Cuma günü Fed’in, Haziran ayı siyaset toplantısına girerken yakından izleyeceği enflasyonla ilgili ek bilgiler geliyor. Fed’in Haziran ayında tekrar faiz artıracağına dair beklentiler artarken vadeli süreç yatırımcıları, faiz artırımı ve duraklama ortasında neredeyse eşit bir biçimde bölünmüş durumda. Yalnızca birkaç gün evvel vadeli süreç yatırımcılarının birçok, Fed’in Haziran ayında faiz artırımına orta vermesini bekliyordu.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Enflasyon verileri

Enflasyonun yakından takip edilen bir barometresi olan kişisel tüketim harcamaları endeksi TSİ 15.30’da paylaşılacak. Analistler Nisan ayına ilişkin okumanın, geçen yılın tıpkı ayına nazaran %3,9 ve Mart ayına göre%0,4 artmasını bekliyor.

Kişisel gelir aylık %0,4 ve harcama aylık %0,4 artmış olabilir.

2. Tüketici hissiyatı

Michigan Üniversitesi’nin Mayıs ayı tüketici hissiyatı göstergesi, TSİ 17.00’de açıklanacak. Analistler, bir evvelki okumaya nazaran daha karamsar olan 57,9 puan bekliyor.

3. Pinduoduo yarar raporu

Çinli e-ticaret platformu Pinduoduo’nun (NASDAQ:PDD) 32,1 milyar dolar gelir üzerinden 4,47 dolar pay başına yarar bildirmesi bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - Tuzla Eşya Depolama - Bebek Takıları - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/