ÜlkeKültür.com

Fed’le ilgili dehşetler ve borç mutabakatına dair optimistlik ortasında petrol yükselişte

0 135

Investing.com – Fed’in daha fazla faiz artırımına gideceği ve ekonomik büyümenin yavaşlayacağı endişelerinin, ABD borç tavanının yükseltilmesine ait iyimserliği büyük ölçüde dengelemesiyle, petrol fiyatları Salı günü çıkarlarını bilakis çevirerek düşüş yaşadı.

Büyük petrol ithalatçısı Çin’den daha fazla ekonomik ipucu beklentisi de Çarşamba günü açıklanacak Mayıs ayına ilişkin kıymetli imalat ve hizmet bölümü dataları öncesinde yatırımcıları gergin bıraktı.

Brent %0,6 düşüşle 76,62 dolara gerilerken WTI %0,4 düşüşle 72,39 dolara indi. Her iki kontrat da başlangıçta %0,9 kadar yükselmişti.

Ham petrol piyasaları, Pazartesi günü dalgalı bir seansın üzerine ABD’li milletvekillerinin harcama limitini yükseltmek için süreksiz bir mutabakata işaret etmelerinin akabinde temerrüde düşme ihtimalinin azalmasıyla bir nebze yükseldi.

Ancak daha şahin bir Fed korkusu, bilhassa de geçen haftanın sonlarında açıklanan ve beklenenden daha yüksek gelen enflasyon verilerinden sonra piyasaları temkinli tuttu. Daha güçlü bir dolar da ham petroldeki büyük karları sınırladı.

Piyasalar artık, bu haftanın ilerleyen günlerinde Çin’den gelecek yeni bilgilerden başlayarak hareket için yeni ipuçları bekliyor. Mayıs ayına ait ticari faaliyet bilgilerinin, Nisan ayına ait bir dizi zayıf okumanın akabinde ülkedeki ekonomik toparlanmanın ay boyunca daha da yavaşlayıp yavaşlamadığını göstermesi bekleniyor.

Çin’deki ekonomik toparlanmanın yavaşladığına dair işaretler; petrol yatırımcılarının, dünyanın en büyük petrol ithalatçısındaki toparlanmanın global ham petrol talebini bu yıl rekor düzeylere çıkaracağına dair beklentilerini sorgulamalarına neden oldu. Çin’in petrol ithalatı da Nisan ayında düşüş gösterdi.

Suudi Arabistan ve Rusya’dan daha fazla üretim kesintisi konusunda gelen karışık sinyallerin akabinde önümüzdeki hafta yapılacak OPEC toplantısından, arz konusunda yeni ipuçları bekleniyor. Kartel ve müttefikleri, Nisan ayında petrol üretimini beklenmedik bir halde azaltarak fiyatlarda kısa periyodik bir artış sağlamıştı.

Bu hafta ayrıyeten başta Cuma günü açıklanacak Mayıs ayı tarım dışı istihdam bilgileri olmak üzere bir dizi ABD verisine odaklanılacak. İş gücü piyasasındaki rastgele bir esneklik işareti, Fed’e faizleri artırma konusunda daha fazla ivme kazandırır ve petrol piyasalarına olumsuz ipuçları verebilir.

Son periyottaki kazanımlara karşın petrol fiyatları, berbatlaşan ekonomik şartların talebi düşüreceği istikametindeki kaygılar nedeniyle bu yıl %5’in üzerinde düşüş gösterdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!