ÜlkeKültür.com

Mayıs enflasyonuna doğalgaz “indirimi”

0 154

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), doğal gazın bir ay fiyatsız verilmesi nedeniyle mayıs ayında TÜFE hesabında “sıfır fiyat” metodunun uygulanacağını duyurdu. TÜİK, doğalgazın bir ay fiyatsız verilmesi nedeniyle mayıs ayında TÜFE hesabında “sıfır fiyat” metodunun uygulanacağını duyurdu.

2023 Haziran ve 2024 Mayıs ortasındaki TÜFE hesaplamasında ise 25 metreküpe kadar doğal gaz tüketimi için yapılacak indirim dikkate alınacak. TÜFE hesaplaması, 25 metreküp üstündeki doğal gaz için ödenen fiyat dikkate alınacak.

TÜİK, bu değişikliğin mayıs ayı enflasyonunu kuvvetli bir biçimde indireceğini, lakin doğal gaz tüketiminin artacağı yıl sonuna yanlışsız enflasyonu artıracağını vurguladı.

Prof. Hakan Kara’nın varsayımlarına nazaran bu değişiklik aylık 2,4 puanlık düşüş getirebilir. Bu da TÜFE’nin mayısta sıfır yada eksi gelebilme mümkünlüğünü artırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking