ÜlkeKültür.com

Mayıs enflasyonuna doğalgaz “indirimi”

0 41

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), doğal gazın bir ay fiyatsız verilmesi nedeniyle mayıs ayında TÜFE hesabında “sıfır fiyat” metodunun uygulanacağını duyurdu. TÜİK, doğalgazın bir ay fiyatsız verilmesi nedeniyle mayıs ayında TÜFE hesabında “sıfır fiyat” metodunun uygulanacağını duyurdu.

2023 Haziran ve 2024 Mayıs ortasındaki TÜFE hesaplamasında ise 25 metreküpe kadar doğal gaz tüketimi için yapılacak indirim dikkate alınacak. TÜFE hesaplaması, 25 metreküp üstündeki doğal gaz için ödenen fiyat dikkate alınacak.

TÜİK, bu değişikliğin mayıs ayı enflasyonunu kuvvetli bir biçimde indireceğini, lakin doğal gaz tüketiminin artacağı yıl sonuna yanlışsız enflasyonu artıracağını vurguladı.

Prof. Hakan Kara’nın varsayımlarına nazaran bu değişiklik aylık 2,4 puanlık düşüş getirebilir. Bu da TÜFE’nin mayısta sıfır yada eksi gelebilme mümkünlüğünü artırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Meme Büyütme Ameliyatı - Kalkan Kiralık Villa - Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/