ÜlkeKültür.com

Şahin Fed görünümü ve borç mutabakatı üzerine altın 2 ayın en düşük düzeyinde

0 132

Investing.com – Altın fiyatları, Salı günü yavaşça düşerek borç tavanı mutabakatına ait optimistlik ve Fed’in, daha fazla faiz artırımına gideceği beklentilerinin dolara akışı hızlandırmasıyla iki ayın en düşük düzeylerinde süreç gördü.

Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin sinyalin yatırımcıları dolara yöneltmesiyle, sarı metal bu ayın başlarında ulaştığı rekor düzeylerden geriledi. Bu durum, ABD borçlarının temerrüde düşmesine ait belirsizlik nedeniyle hissiyat kötüleşirken bile altına çok az alım geldiğini gösterdi.

Ancak siyasetçilerin, artık borç tavanını yükseltmek ve potansiyel olarak sakatlayıcı bir temerrüdü önlemek için süreksiz bir muahedeye vardıklarının sinyalini vermesiyle, altın risk odaklı varlıklara yönelik iştahın artmasıyla daha da fazla baskıyla karşı karşıya. ABD pay senedi vadeli süreçleri, Pazartesi günü Asya ve Avrupa borsalarında olduğu üzere yükseldi.

Spot altın %0,2 düşüşle 1.941,51 dolara gerilerken altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.959,50 dolar oldu. Her iki enstrüman da Mart ortasından bu yana en düşük düzeylerine yakın seyretti.

Bu hafta gözler, Fed’in faizleri daha ne kadar artırabileceğini ölçmek için ABD’den gelecek iktisat bilgilerinde, bilhassa de Mayıs ayı tarım dışı istihdam dataları üzerinde olacak. Geçen hafta açıklanan datalar, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksinin Nisan ayında beklenmedik bir biçimde yükseldiğini ve enflasyonun değişmediğini gösterdi.

Bu eğilim, istihdam piyasasındaki rastgele bir esneklik işaretiyle birleştiğinde, Haziran ayında faiz artırımı beklentilerini daha da artıracak üzere görünüyor. Fed Fonu vadeli süreç fiyatları, piyasaların Fed’in bir sonraki toplantısında faizleri 25 baz puan artırma ihtimalinin %60’ın üzerinde olduğunu gösteriyor.

Daha fazla faiz artırımı beklentisiyle dolar, iki ayın en yüksek düzeyinden süreç görürken genel metal piyasasında fiyatlar geriledi. Daha yüksek faiz oranları beklentisi, fırsat maliyetlerini artırarak metal üzere getirisi olmayan varlıklar için berbat bir işaret.

Endüstriyel metaller de piyasaların bu yıl ekonomik şartların daha da kötüleşmesinden korkması nedeniyle baskı altında kaldı. Bu hafta dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin’den gelecek değerli imalat ve hizmet dal faaliyet datalarına odaklanılacak.

Bakır %0,3 düşerek 3,6707 dolara geriledi ve yaklaşık yedi ayın en düşük düzeylerinden toparlanmayı kısa kesti. Kırmızı metal, Nisan ayına ait bir dizi zayıf ekonomik göstergenin akabinde Çin’de COVID-19 sonrası toparlanmanın yavaşladığına dair işaretlerden sert bir formda etkilendi.

Bu hafta ABD’de de üretim dataları açıklanacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!