ÜlkeKültür.com

Doların düşmesi ile petrol fiyatları 2 ayın en düşük düzeyinden toparlandı

0 0

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Petrol fiyatları, Rusya’nın arzına ait kaygıların azalması ve berbatlaşan ekonomik görünümün bu hafta önemli kayıplara yol açmasının akabinde Perşembe günü iki ayın en düşük düzeylerine yakın seyretti fakat Fed’den gelen güvercin sinyaller üzerine dolardaki düşüş, satış baskısının bir nebze azalmasına yardımcı oldu.

Çarşamba günü ham petrol piyasaları; G7’nin, Rusya’nın petrol satışlarına beklenenden çok daha yüksek bir tavan fiyat uygulamasının akabinde düşüşe geçti. Bu hareket ile yatırımcılar; sıkı bir fiyat tavanının, Moskova’yı ziyanına satış yapmaktan kaçınmak için petrol üretimini büyük ölçüde azaltmaya zorlayacağı beklentilerini hayli düşürdü.

ABD’nin zayıf iktisat bilgileri ve Çin’deki rekor düzeydeki COVID-19 enfeksiyon oranları da ham petrol talebine yönelik olumsuz bir tablo çizdi. Çarşamba günü açıklanan ön datalara nazaran ABD’de ticari faaliyet Kasım ayında daha da küçüldü ve iktisat yüksek faiz oranları ve inatçı enflasyon nedeniyle artan baskıyla karşı karşıya kaldı.

Brent 85,33 dolar civarında, WTI ise 77,94 dolarda yatay seyretti. Her ikisi de Çarşamba günü %4’ün üzerinde bedel kaybederek Eylül sonundan bu yana görülen en zayıf düzeylere indi.

Bu hafta ABD’de Şükran Günü tatili nedeniyle düşük süreç hacimleri de ham petrol piyasalarında büyük hareketlere yol açtı.

Ancak Fed’den gelen ve dolar üzerinde baskı yaratan güvercin sinyaller, sert düşüşler yaşayan petrol piyasalarının dengelenmesine yardımcı oldu. Fed’in Kasım ayı toplantısının tutanaklarına nazaran banka üyeleri, önümüzdeki aylarda faiz artırımı temposunu yavaşlatma konusunda artan takviyelerini lisana getirdi.

Dolarla fiyatlanan emtia üzerindeki fiyat baskısını bir ölçü hafifleten tutanakların akabinde Çarşamba günü dolar %1 paha kaybetti. Doların daha da düşeceğine dair artan beklentiler, ham petrol ithalatı için dolarla ödeme yapan ülkelerdeki talebi destekleyerek ham petrol piyasalarına da yarar sağlıyor.

Yine de petrol için talep istikametli göstergeler zayıflıyor üzere duruyor. Zayıf ticari faaliyet datalarına ek olarak pompadaki yakıt talebinin değerli bir göstergesi olan ABD akaryakıt stokları geçen hafta beklenenden çok daha fazla artış yaşadı.

Hükümet Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) yaklaşık 2 milyon varil petrol çekmesine karşın genel ham petrol stoklarındaki düşüş, geçen hafta beklenenden daha büyük bir marjla arttı. Biden idaresi ayrıyeten 1984’ten bu yana en düşük düzeyde olan SPR’den petrol çekme suratını da azaltıyor üzere görünüyor.

Şimdi gözler OPEC’in, ham petrol fiyatlarını desteklemek için daha fazla arz kesintisi açıklayıp açıklamayacağını görmek üzere önümüzdeki ay yapılacak toplantısına çevrildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya