ÜlkeKültür.com

Yapay zekanın insanlara baş tuttuğu oyunlar listesine bir yenisi daha eklendi

0 0

Makine tahsili sistemleri 10 yılı aşkın bir müddettir insanoğluyla çaba içinde. Daha emekleme evresinde olmasına rağmen, yapılan testlerin sonuçları sahiden de büyüleyici. Test emelli olarak oyunlar üzerinde kozlarını paylaşan 2 tıp, bu kez Diplomacy isimli oyunda karşı karşıya geldi.

İlk olarak 1959 yılında piyasaya sürülen Diplomacy, 2 ila 7 oyuncunun Avrupa gücünün rolünü üstlendiği ve rakiplerinin bölgelerini fethederek oyunu kazanmaya çalıştığı masa oyunu olan RISK’in daha rafine bir versiyonu. RISK‘in tersine Diplomacy, oyuncuların bir sonraki oyun kademesinde taşlarını tıpkı anda hareket ettirmeden evvel birbirleriyle müzakere etmelerini – ittifaklar kurmalarını ya da birbirlerine ihanet etmelerini gerektiriyor. Rakipleri okuma ve manipüle etme, oyuncuları ittifaklar kurmaya ve karmaşık stratejiler planlamaya ikna etme, hassas iştirakleri yönetme ve ne vakit taraf değiştireceğini bilme maharetlerinin tümü, oyunun büyük bir kesimi olurken, bunlar şu ana kadar makine tahsili sistemlerinin çoklukla eksik olduğu hünerler.

Geçtiğimiz hafta Meta AI araştırmacıları, Diplomacy’de insan seviyesinde performans sergileyen birinci yapay zeka olan CICERO ile bu makine tahsili eksikliklerinin üstesinden geldiklerini duyurdular. Takım, Cicero’yu oyunun çevrimiçi bir versiyonu olan webDiplomacy.net’te 50 bin cins boyunca 2.7 milyar parametre üzerinde eğitti ve 5 oyunluk bir lig turnuvasında rakiplerinin ortalama puanını ikiye katlayarak (19 iştirakçi arasından) 2’inci oldu.

Meta grubu yaptığı basın açıklamasında, yapay zekanın “Diplomacy’de beşerlerle müzakere etmek için doğal lisanı kullanmada o kadar usta olduğunu kanıtladı ki, ekseriyetle başka oyuncular, insan iştirakçiler yerine CICERO ile çalışmayı tercih ettiler,” dedi.

Görünüşe nazaran yakın bir vakit içinde yapay zekanın oyunda liderliği elde edeceğine şahit olacağız. Pekala, makine tahsili ile gelişen yapay zekanın insanoğlunun karşısındaki tek galibiyeti bu mu olacak dersiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya