ÜlkeKültür.com

BIST şirketlerinden yeni haberler

0 0

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız şimdiki şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Girişim Elektrik Taahhüt Ticaret ve Sanayi A.Ş. (GESAN)

Girişim Elektrik, 500.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde 115.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 345.000.000 TL (%300 oranında) artırılarak 460.000.000 TL’ye çıkarılması için SPK’ye müracaat yaptı.

Bedelsiz sermaye artırımı İç kaynaklardan karşılanacak olup 230.650.000 TL fiyatındaki kısmının pay senetleri ihraç primlerinden ve 114.350.000 TL fiyatındaki kısmının geçmiş yıl kârlarından karşılanmasına karar verildi.

İş Teşebbüs Sermayesi Yatırım Paydaşlığı A.Ş. (ISGSY)

İş Teşebbüs, bağlı paydaşlığı Nevotek Bilişim Ses ve İrtibat Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye Sermaye Piyasası Konseyi’nin III-48.3 sayılı Teşebbüs Sermayesi Yatırım İştiraklerine Ait Temeller Bildirimi’nin 20/3 unsuru kapsamında 1 yıla kadar vadeli, 1.220.000 TL kısa vadeli finansman sağladı.

Otto Holding A.Ş. (OTTO)

Otto Holding’in Düzce’de meydana gelen 5.9 şiddetindeki sarsıntı nedeniyle şirketin mülkiyetinde bulunan Düzce Gölormanı’da bulunan bina ve tesislerde kimi hasarlar oluştuğunu duyurdu. Şirket, İlgili gayrimenkulün üzerinde bulunan bina ve tesislerdeki hasar tespiti ve tamiratları için gerekli çalışmalara başladı.

Rubenis Dokumacılık Sanayi Ticaret A.Ş. (RUBNS)

Rubenis Tekstil’in devam eden yatırımları ortasında yer alan çatı GES Projesi heyetim çalışmaları kapsamında yatırım teşvik evrakı müracaatımız onaylandı. Buna nazaran; şirket, Gümrük Vergisi, KDV, sigorta primleri, Gelir Vergisi muafiyetlerinden faydalanabilecek.

Niğbaş Niğde Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. (NIBAS)

Niğbaş Niğde Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Niğde OSB 144 ada, 14 nolu sanayi parseli üzerinde yer alan üretim tesislerinin çatısı üzerinde Elektrik Piyasası Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği 5/1.c unsuru kapsamında çatı uygulamalı Güneş Gücü Elektrik Üretim Santrali (GES) konseyimi müracaatının olumlu sonuçlandığını duyurdu.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında AYEN ve EDIP hisseleri 24/11/2022 tarihli süreçlerden (seans başından) 23/12/2022 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili süreçlere bahis edilmeyecek.

HKTM ve MANAS hisselerinde 24/11/2022 tarihli süreçlerden (seans başından) 23/12/2022 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. İlgili hissede halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında evvelki basamaklarda tanımlanan önlemler de (açığa satış ve kredili süreç yasağı tedbiri) brüt takas önleminin uygulandığı müddet boyunca devam edecek.

Polisan Holding (POLHO)

Polisan Holding bağlı iştiraklerinden Polisan Kimya San. A.Ş.’nin yeni reçine tesisinin faaliyete geçtiğini, yeni tesisin devreye girmesiyle üretim kapasitesinde yüzde otuz artışın öngörüldüğünü, Leed sertifikalı ve Sanayi 4.0 altyapısına sahip tesiste universal reaktörler ile birlikte daha esnek üretim kabiliyetine sahip yüksek katma pahalı reçine üretimi gerçekleştirileceğini bildirdi.

MLP Sıhhat Hizmetleri A.Ş. (MPARK)

MLP Sıhhat Hizmetleri, Özel Adana Metro Hastanesi ile Özel Adana Hastanesi’nin ruhsatlarının MLP Care’in %80 payına sahip olduğu iştiraki Samsun Medikal Küme Özel Sıhhat Hizmetleri A.Ş.’nin üzerine alınmasına karar verdi.

MLP Sıhhat Hizmetleri, 23.11.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da hisse başına 71,15 TL – 72,90 TL (ağırlıklı ortalama 71,88 TL) fiyat aralığından toplam 30.310 TL nominal pahalı MPARK hisseleri geri aldı. Bu süreçlerle birlikte, 23.11.2022 tarihi prestijiyle geri alınan hisselerin toplam nominal pahası 6.642.310 TL olup, bu hisselerin sermayeye oranı %3,1928’e ulaştı.

Yeo Teknoloji Güç ve Sanayi A.Ş. (YEOTK)

Yeo Teknoloji, Kuzey Irak başta olmak üzere Irak’ta iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak ve faaliyet alanlarımızda daha etkin formda yer almak için Irak’ın Erbil kentinde Şube açılmasına karar verdi.

Adel Kalemcilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (ADEL)

Adel Kalemcilik, yurtiçinde 590.000.000 TL fiyatına kadar, Türk Lirası cinsinden, borçlanma aracı ihraç edilmesi konusunda karar aldı ve bu kapsamda Sermaye Piyasası Konseyi’ne ihraç belgesinin/belgelerinin onaylanması talebiyle müracaat yapılması için müracaatta bulundu.

Qua Granite Hayal Yapı ve Eserleri Sanayi Ticaret A.Ş. (QUAGR)

Qua Granite, portföyündeki geri alınmış şirket hisselerinden 4.000.000 TL nominal dengeli hisseler, 23/11/2022 tarihinde 56,55 TL’den Borsa İstanbul A.Ş. nezdinde bir yatırım fonuna, özel buyruk formülüyle satıldığını bildirdi. Bu süreçle birlikte, şirketin nezdinde geri alınan şirket hissesi kalmadı.

Gezinomi Seyahat Turizm Ticaret A.Ş. (GZNMI)

Şirket, geri alınan GZNMI hisseleri ile ilgili olarak 19,00 – 19,40 TL fiyat aralığından (ortalama 19,1362 TL) 208.000 TL nominal dengeli satış süreci gerçekleştirdi. Bu süreçle birlikte, 23.11.2022 tarihi itibarıyla Gezinomi Seyahat Turizm Ticaret A.Ş. sermayesinde geri alınan şirket hissesi kalmadı.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya