ÜlkeKültür.com

Fed üyelerinin sıkılaştırma temposunu düşürme konusundaki telaffuzları, altını 1.750 dolar üzerine çıkardı

0 1

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Fed’in son toplantı tutanaklarının, giderek daha çok üyenin daha yavaş bir faiz artırım temposunu desteklediğini göstermesiyle zayıflayan dolardan faydalanan altın, Perşembe günü kıymetli düzeyleri aştı.

Çarşamba günü açıklanan tutanaklar Fed’in, son periyottaki politik sıkılaştırma temposunun, iktisat ve enflasyon üzerindeki tesirinden giderek daha fazla telaş duymaya başladığını gösterdi. Merkez bankası bu yıl gösterge faizini 375 baz puan (bps) artırdı ve bunların arka arda dördü 75 bp’lik artırımlardı.

Ancak piyasalar şu anda merkez bankasının, Aralık ayında faizleri 50 bp ile nispeten daha yavaş bir süratte artırma talihini, yaklaşık %80 olasılıkla fiyatlandırıyor.

Spot altın %0,2 artarak 1.753,40 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 1.753,50 dolar oldu. Her iki enstrüman da Çarşamba günü tutanakların açıklanmasının akabinde yaklaşık %0,6 artarken dolar %1 düştü.

Fed üyeleri, enflasyonun hâlâ merkez bankasının yıllık %2’lik amacının hayli üzerinde seyretmesinden ötürü faiz oranlarının bu artış döngüsü sırasında yapacağı tepe konusunda belirsizliğini koruyor.

Piyasalar, ülkede enflasyonun istikrarlı bir halde gerileyip gerilemediğini ölçmek için önümüzdeki ay açıklanacak olan Kasım ayı TÜFE enflasyonu datalarına bakacak. Fakat tüketici harcamaları ile iş gücü piyasasının gücü, enflasyonun önümüzdeki aylarda beklenenden daha yüksek olabileceğine işaret ediyor.

Yine de bu yıl faiz oranlarındaki keskin artışların, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini büyük ölçüde artırdığını düşününce Fed’in daha küçük artırım yapacağı beklentisi metal piyasaları için olumlu bir durum.

Platin 0,2 yükselirken gümüş %1,2 ralli yaptı.

Başlıca ithalatçı Çin’de yavaşlayan taleple boğuşan endüstriyel metallerdeki yararlar nispeten düşük kaldı.

Bakır evvelki seansta %0,5 yükseldikten sonra Perşembe günü %0,1 düştü.

Dolardaki zayıflık kırmızı metal fiyatlarını desteklerken Çin’in en makus COVID-19 dalgasına ait kaygılar bakıra yönelik genel iştahı azalttı. Ülke, günlük enfeksiyonlarda rekor seviyede bir artışla karşı karşıya olduğu için bu ay birçok büyük kentte yeni kısıtlamalar getirdi.

Çin’in talebiyle ilgili aksilikler, bu yıl bakır arzının daralacağına dair işaretlerin tesirini büyük ölçüde dengeledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya