ÜlkeKültür.com

Çin’in olumlu dataları ve borç tavanı konusunda ilerlemeler üzerine petrol yükseldi

0 142

Investing.com – Petrol fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde yükseldi ve yatırımcıların, ABD’nin borç temerrüdünü tedbire yolunda ilerleme kaydetmesi ile rahatlamasının akabinde yaklaşık bir ayın en düşük düzeylerinden toparlandı. Çin imalatındaki hayat belirtileri de ülkedeki talep toparlanmasına ait bir ölçü optimistlik yarattı.

ABD Temsilciler Meclisinin, borç tavanının askıya alınmasını öngören yasa tasarısı lehinde oy kullanması ve tasarının bu hafta içinde oylanmak üzere Senatoya gönderilmesi, piyasaları bir ölçü rahatlattı.

Bu atılım, ABD’nin temerrüde düşmemesi için belirlenen 5 Haziran tarihinden yalnızca birkaç gün evvel geldi lakin tasarının Senatoda ilerlemesi, bu türlü bir senaryodan kaçınmaya yönelik olumlu bir adıma işaret ediyor.

Petrol piyasalarını destekleyen bir öteki gelişme de Çin’in imalat bölümünün Mayıs ayında beklenenden daha fazla büyüdüğünü gösteren özel anket oldu. Bu bilgi, imalat faaliyetlerinin Mayıs ayında daraldığını gösteren Çarşamba günkü resmi anketin aksi tarafında gerçekleşti lakin bu farklılık muhtemelen iki anket ortasındaki kapsam farkından kaynaklı.

Perşembe günkü bilgiler, daha küçük, özel Çinli imalatçılar ortasındaki faaliyetin güzelleşmekte olduğunu gösterdi; bu da üç yıllık katı COVID-19 kısıtlamalarından kurtulan ülkede, daha genel bir toparlanmanın habercisi olabilir.

Yine de anket, ülkedeki ekonomik büyümenin baskı altında kalmaya devam ettiğini ve Nisan ayına ait bir dizi zayıf bilgiyle birlikte Çin’in petrol talebindeki toparlanmaya ait iyimserliği azalttığını belirtti.

Olumlu sinyaller, geçtiğimiz hafta ABD petrol stoklarında beklenmedik bir artışa işaret eden ve ülkedeki yakıt talebinin güzelleşmesine yönelik bahisleri azaltan endüstri verilerini büyük ölçüde dengeledi.

Brent vadeli süreçleri %0,7 artışla 73,09 dolara yükselirken WTI vadeli süreçleri %0,6 artışla 68,50 dolar oldu.

Çin’de yavaşlayan talebe ait tasalar ve güçlenen doların baskısı, Çarşamba günü petrol fiyatlarını vurarak her iki ana kontratı da son dört haftanın en düşük düzeylerine çekti.

Ancak birtakım Fed yetkililerinin, merkez bankasının Haziran toplantısında geçen yılki para siyaseti sıkılaştırmasını pahalandırmak için faiz artışlarında potansiyel bir duraklama olduğunu söylemesinin akabinde dolar, Perşembe günü 10 haftanın en yüksek düzeylerinden geriledi.

Para siyasetine ait daha fazla ipucu için gözler, bu Cuma açıklanacak olan tarım dışı istihdam Mayıs ayı bilgilerine çevrilmiş durumda. ABD faiz oranlarının daha uzun müddet yüksek kalacağı korkusu, Mayıs ayı boyunca ham petrol fiyatları üzerinde baskı yarattı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) daha fazla üretim kesintisi yapıp yapmayacağına ait belirsizlik de bu hafta sonu kartel üyeleri arasında yapılacak toplantı öncesinde ham petrol piyasalarını gergin tuttu. Rusya ve Suudi Arabistanlı bakanlar, gelecekteki üretim kesintileri konusunda farklı görüşler ortaya koymuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!