ÜlkeKültür.com

Çin bilgileri öncesinde, süreksiz borç muahedesinin duyurulması ile petrol yükseldi

0 125

Investing.com – ABD’li milletvekillerinin borç tavanını yükseltmek için süreksiz bir mutabakata vardıklarını açıklamasıyla, Pazartesi günü Asya ticaretinde petrol fiyatları yükseldi. Artık dünyanın en büyük petrol ithalatçısına ait ipuçları için bu hafta Çin’in kıymetli datalarına odaklanılıyor.

Üst seviye Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekilleri, hafta sonu yaptıkları açıklamada, global iktisat için vahim sonuçlar doğurabilecek potansiyel bir borç temerrüdünü önlemek için süreksiz bir bütçe mutabakatına vardıklarını söyledi.

Anlaşma yasalaşmadan evvel Kongre’de oylamaya sunulacak. Lakin kimi Kongre üyeleri, mutabakattan hoşnut olmadıklarını tabir ederek mahzur olmakla tehdit etti.

Yine de mutabakat; haftalar süren ağır müzakerelerin, petrol piyasalarını diken üstünde tutmasının akabinde ABD’nin temerrüde düşeceğine dair birtakım telaşların hafiflemesine yardımcı oldu. Temerrüt ihtimali, berbatlaşan ekonomik şartların bu yıl petrol talebini azaltacağı endişesiyle kontaklı.

Brent vadeli süreçleri %0,8 artışla 77,56 ve WTI %0,9 artışla 73,33 dolara yükseldi. Petrol, ekseriyetle seyahat yüklü yaz döneminin başlangıcını müjdeleyen anma günü tatili sayesinde artan ABD yakıt talebi beklentisiyle de desteklendi.

Bu hafta odak noktası, dünyanın en büyük petrol ithalatçısındaki toparlanmaya daha fazla ışık tutması beklenen, Çin’den gelen kıymetli imalat ve hizmet faaliyet dataları olacak. Çin’de ham petrol talebinin yavaşladığına dair işaretler, Mayıs boyunca petrol piyasalarını sarsmış ve beşinci ayını da kayıpla geçirmesine neden olmuştu.

Ham petrol piyasaları, iki ayın en yüksek düzeyi civarında sabitlenen dolar endeksindeki güçlenmeye bağlı olarak Pazartesi günü gerginliğini korudu. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları endeksinde görülen beklenenden daha güçlü okumalar, piyasaların Haziran ayında merkez bankası tarafından daha fazla faiz artırımını fiyatlamaya başladığını gördü ve doları destekledi.

Dolardaki güçlenme, ekseriyetle petrolü milletlerarası alıcılar için daha değerli hale getirerek ham petrol talebini azaltır. Bu eğilim, geçtiğimiz ay boyunca ham petrol fiyatlarında büyük artışlar yaşanmasına mahzur oldu.

Fed Fonu vadeli süreç fiyatları, Fed’in önümüzdeki ay 25 baz puanlık bir faiz artırımına gitme ihtimalinin piyasalarda %65’e yaklaştığını gösteriyor. Bu durum, Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin yorumla birleştiğinde, ABD’de ekonomik faaliyet için olumsuz olan daha sıkı nakdî şartların habercisi.

Petrol fiyatları, ekonomik şartların kötüleşeceği ve bu yılın ilerleyen periyotlarında petrol talebini düşüreceği telaşlarıyla bu yıl için yaklaşık %5 düşüşle süreç görmeye devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Antikacı - Plak alan yerler - Bubble show - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Kiralık bahis sitesi