ÜlkeKültür.com

BIST şirketlerinden şimdiki haberler

0 130

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız şimdiki şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Ford Otomotiv (FROTO

Ford, yurtiçinde halka arz edilmeksizin, tahsisli olarak ve/veya nitelikli yatırımcılara satılmak suretiyle ve halka arza yol açmayacak formda Borsa İstanbul A.Ş.’nin ilgili pazarında süreç görmek üzere 1 yıllık periyot içerisinde çeşitli tertip ve vadelerde bir yahut birden fazla seferde gerçekleştirilecek toplam 8 Milyar TL’ye kadar, Türk Lirası cinsinden, piyasa şartlarına bağlı olarak belirlenecek asıllar çerçevesinde borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verdi.

Şok Marketler (SOKM)

Şok Marketler, Rekabet Kurumu’nun 28.10.2021 tarihli ve 21-53/747-360 sayılı kararı ile şirkete düzenlediği 384.369.037,15 TL fiyatındaki idari para cezasının 12.03.2023 tarihli ve 32130 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “7440 Sayılı Birtakım Alacakların Tekrar Yapılandırılması ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Ait Kanun”un 3’üncü unsuru (kesinleşmemiş yahut dava safhasında bulunan amme alacakları) kapsamında 192.184.518,58 TL olarak tekrar yapılandırdı.

Penguen Besin Sanayi A.Ş. (PENGD)

Penguen Besin, dünyanın önde gelen market zincirlerinden LIDL (LIDL Stiftung & Co. KG) ile 26.05.2023 tarihinde çeşitli turşu ve konserve eserlerinden oluşan 29.639.280 euro meblağında 1 yıl periyodik bir mutabakat yaptı. Şirket, sevkiyatlara çabucak başlanacağını ve 2024 yılı Mayıs ayına kadar devam edeceğini bildirdi.

Armada Bilgisayar (ARMDA)

Armada Bilgisayar, Borsa İstanbul Ana Pazar’da süreç görmekte olan Armada Bilgisayar Sistemleri Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi Ticaret unvanının Ingram Micro Bilişim Sistemleri Anonim Şirketi olarak değiştirdi. Bu nedenle bülten ismi 29/05/2023 tarihinden itibaren Ingram Bilişim olarak değiştirilecek.

Sasa Polyester Sanayi A.Ş. (SASA

Sasa, 26 Mayıs 2023 tarihinde 49,54 TL – 51,20 TL fiyat aralığından (ortalama 50,1890 TL) 1.000.000 lot hisse geri aldı ve şirketin sahip olduğu SASA hisseleri 1.000.000 lota ulaştı. (Şirket sermayesine oranı %0,019)

Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. (MTRKS)

Matriks, 25.05.2023 tarihinde yapılan 2022 yılı Olağan Genel Konsey Toplantısı sonucunda İdare Şurasının 14.04.2023 tarihinde almış olduğu karara istinaden, şirketin sermayesinin geçmiş yıl kârlarından 13.400.000 TL bedelsiz hisse halinde dağıtılarak karşılanmak üzere 143.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 26.800.000 TL’den 40.200.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle şirket temel kontratının Sermaye başlıklı 6. hususunun artırılan sermayeye nazaran değiştirilmiş haline uygun görüş alınması hedefiyle 26.05.2023 tarihinde Sermaye Piyasası Şurası’na müracaatta bulundu.

Parsan Makina Modülleri Sanayii A.Ş. (PARSN)

Parsan Makina, 13 Ocak 2022 tarihli KAP açıklamasında mevzu olan 5.000 tonluk “Otomatik Dövme ve Transfer Hattı” yatırımının plana uygun biçimde devam ettiğini bildirdi. Yatırımın bina ve inşaat kısmı tamamlanma etabına gelindiğini, proje kapsamındaki özel üretim ekipman ve modüllerin kabulü yapılmaya başlandı. Kabulü yapılan kesimlerin proje planına uygun halde montaj, operasyonel testler ve deneme üretimleri kademeli olarak başlayacak.

Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BRISA)

Brisa, şirketin JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından gerçekleştirilen kredi derecelendirme sürecinin tamamlandığını, uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notu “AAA (tr)” olarak teyit edilmiş olup tüm notları aşağıdaki halde olduğunu duyurdu.  

Şirketin Uzun Vadeli Ulusal Kurum Kredi Rating Notu “AAA (tr) / (Stabil Görünüm)” ve Kısa Vadeli Ulusal Kurum Kredi Rating Notu “J1+ (tr) / (Stabil Görünüm)” olarak yüksek notasyon olan yatırım yapılabilir düzeyde belirlendi. Uzun Vadeli Memleketler arası Kurum Kredi Rating Notu ise “BBB+ / (Stabil Görünüm)” olarak belirlendi.

Ege Gübre Sanayi A.Ş. (EGGUB)

Ege Gübre, JCR Avrasya Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından gerçekleştirilen kredi derecelendirmesi sonucunda; şirketin kredi derecelendirme notları, Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu bir kademe artarak “AA (tr)”, Kısa Vadeli Ulusal Kredi Notu “J1+ (tr)” ve görünümleri “Stabil” olarak güncellendi. Şirketin Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Mahallî Para Cinsinden Kredi Notları ve görünümleri ise Türkiye Cumhuriyeti’nin milletlerarası notları ve görünümlerine paralel olarak “BB/Negatif” olarak güncellendi.

Pay geri alımı yapan şirketler

26 Mayıs tarihinde geri alım programı kapsamında hisse alımı yapan şirketler şu formda:

 • Inveo Yatırım (INVEO)
 • Eksun Besin Tarim Sanayi ve Ticaret AS (EKSUN)
 • MLP Sıhhat Hizmetleri A.Ş. (MPARK)
 • Halkbank (HALKB)
 • Agesa Hayat ve Emeklilik A.Ş. (AGESA)
 • Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL)
 • Meditera Tıbbi Materyal Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MEDTR)
 • Vakıfbank (VAKBN)
 • Emlak Konut (EKGYO)
 • Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ULUUN)
 • Sasa Polyester (SASA)
 • Akfen Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş. (AKFGY)
 • Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LOGO)

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa bilgileri, adil pahası, sıhhat durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan çıkarlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!