ÜlkeKültür.com

Borç tavanı muahedesiyle ilgili optimistlik nedeniyle altın düşüş yaşadı

0 139

Investing.com – Pazartesi günü altın fiyatları düşerek güçlü enflasyon bilgilerinin doları yükseltmesi ve Fed’in daha fazla faiz artırımına gideceği beklentilerini artırmasıyla, üç haftalık kayıplarını genişletirken ABD’nin borçlarını ödeyemeyeceği korkusu azaldı.

ABD’li milletvekilleri, hafta sonu yaptıkları açıklamada, ABD’nin harcama limitini iki yıllığına yükseltmek için “prensipte” bir mutabakata vardıklarını ve Haziran ayındaki son tarihten evvel bir temerrüdü ihtimal olarak önlediklerini söyledi.

Bu haber, ABD’nin temerrüde düşmesinden kaynaklanacak yaygın ekonomik bozulmaya ait kimi kaygıların hafiflemesine yardımcı oldu ve risk odaklı varlıklarda karları teşvik etti. Bu da çoklukla ekonomik baskı periyotlarında inançlı liman olarak fonksiyon gören altın üzerinde baskı yarattı.

Sarı metal ayrıyeten Cuma günü Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları endeksinin, Nisan ayında beklenenden daha fazla artarak ülkedeki yapışkan enflasyonist şartlara işaret ettiğini göstermesiyle, Fed’e tekrar odaklanan daha güçlü bir dolar baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Spot altın %0,2 düşüşle 1.942,24 dolara gerilerken Ağustos ayında vadesi dolan altın, %0,2 düşüşle 1.959,85 dolara geriledi. Her iki enstrüman da Mayıs başlarında ulaştığı rekor düzeylerden geriledikten sonra iki ayın en düşük düzeylerine yakın süreç görüyordu.

Piyasalar, Fed’in Haziran ayında 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapacağına yönelik konum almaya başlarken dolar, Pazartesi günü geçen hafta gördüğü iki ayın en yüksek düzeylerini daha da güçlendirerek metal fiyatlarını baskıladı. Fed Fonu vadeli süreç fiyatları, piyasaların Haziran ayında yaklaşık %65’lik bir faiz artırımı ihtimalini fiyatladığını gösteriyor.

Faiz oranlarının yükselme ihtimali, bu cins varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığından altın üzere getirisi olmayan varlıklar için berbat bir işaret.

Fed, Mayıs toplantısında gelecekteki faiz artışları için data odaklı bir yaklaşımın sinyallerini vermişti. Enflasyonun, Nisan ayı boyunca yükseldiği görülürken merkez bankası artık daha fazla artırım yapmayı düşünebilir.

Potansiyel bir borç temerrüdünden kaynaklı ekonomik risklerin azalması da merkez bankasına faizleri artırmaya devam etmek için daha fazla alan sağlıyor ve yakın vadede altın için zayıf bir görünüm sunuyor.

Diğer pahalı metaller Pazartesi günü yatay-düşük bir aralıkta hareket etti. Platin %0,1 düşerken gümüş %0,2 yükseldi.

Endüstriyel metaller ortasında bakır, son iki seansta keskin bir toparlanma kaydettikten sonra yedi ayın en düşük düzeylerinin üzerinde seyretti. Fakat kırmızı metalin görünümü, berbatlaşan global üretim şartlarının yanı sıra büyük pazar Çin’de potansiyel olarak zayıflayan talep nedeniyle kasvetli kalmaya devam etti.

Bakır 3,6733 dolar düzeyinde yatay seyretti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!