ÜlkeKültür.com

Bitcoin, ABD borç tavanı gelişmelerinin akabinde süratli yükseldi

0 155

Investing.com – ABD hükümetinin borç tavanıyla ilgili mutabakata varmak üzere olduğuna dair haberlerin yayılmasıyla Bitcoin piyasasında süratli bir yükseliş kaydedildi. 

Bitcoin, hafta kapanışında %4,5’u aşan kıymetli bir yükseliş kaydederken 28.000 dolar bandına adım atarak son 3 haftanın en yüksek düzeyine ulaştı. Kripto para piyasalarındaki genel yükseliş eğilimi, çoğunlukla Biden ve McCarty’nin borç tavanı konusunda muahedeye vardığı haberlerine bağlandı.

Hafta sonu ABD Lideri Joe Biden Twitter üzerinden Meclis Lideri Kevin McCarthy ile bütçe konusunda prensipte anlaştıklarını ve müzakere ekibinin  yasama metnini sonuncu hale getireceğini yazdı.

Asya açılışıyla birlikte 28.500 dolara gerçek hareket eden Bitcoin, ilerleyen saatlerde 28.000 dolar hududuna kadar geri çekilse de yükseliş ivmesi korunuyor. 

Risk iştahını artıran son gelişmelerde ABD’nin borç limiti 31,4 trilyon dolar düzeyindeyken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, muahedeye varılmaması durumunda ABD’nin temerüde düşme mümkünlüğünün yüksek olduğu ikazında bulunmuştu. Gelinen son noktada muahede, borç tavanının 2025’e kadar askıya alınmasını öngörüyor. Bu da ABD Hükümetinin bu tarihe kadar borçlanma konusunda bir sonu olmadığı manasına geliyor. 

Bazı piyasa yorumcuları, borç krizinin aşılmasıyla birlikte risk iştahının yine yükseleceğini düşünürken bunun kripto piyasalarına olumlu tesir etmesini bekliyor.

Piyasanın geri kalanına bakıldığında Ethereum, son 24 saatte %3 yükselişin akabinde 1.900 dolar bandına adım attı. Altcoin piyasasında müspet görünüm kendini gösterdi. Birinci 10’da Cardano ve BNB, %2 bandında yükseliş kaydederken MATIC, son bir haftada %9 kıymet artışıyla birinci 10’da öne çıkan altcoin oldu. 

İlk 100 kripto para ortasında CAKE, INJ ve MASK, %10’un üzerinde günlük bedel artışıyla en çok yükselen altcoin’ler oldu. Düşük oranlı kayıplarda AGIX, EOS ve PEPE, %1 bandında düşüşle yükseliş ivmesine eşlik etmedi.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking