ÜlkeKültür.com

Seçimin akabinde piyasalarda görünüm nasıl? Birinci sayılar ne anlatıyor?

0 122

Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs’ta yapılan birinci cinsinde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı’nı belirlemek için tekrar sandık başına gitti. 28 Mayıs’ta tekrarlanan seçimi, kesin olmayan sonuçlara nazaran Recep Tayyip Erdoğan kazandı.

Borsa yüzde 2,5 primle açıldı

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla, Borsa İstanbul haftanın birinci süreç gününe yüzde 2,52 yükselişle 4696 puandan başladı. Bankacılık endeksi ise, açılışta yüzde 1,38 artışla 4019 puan oldu.

BIST 100 endeksi, cuma günü kapanışta yüzde 3,45 paha kazanarak 4580 puanda hareket etmişti.

Dolar, 20 TL’nin üzerinde

Dolar/TL Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatlerde memleketler arası piyasalarda birinci süreçlere 20 TL düzeyinin üzerinde başladı. Dolar, en yüksek 20,1630 TL’yi, en düşük 19,9310 TL’yi görürken; saat 09.06 prestijiyle yüzde 0,40 oranında artışla 20,0438 TL’de süreç görüyor. Kur, cuma günü 19,96 TL düzeylerinden kapanmıştı.

Euro/TL ise birinci reaksiyon olarak 21,4168 TL’yi görürken; şu dakikalarda yüzde 0,81 karla 21,5310 TL’de hareket ediyor.

Altının gram fiyatı birinci süreçlere 1250 TL’den başlarken, şu sıralarda yüzde 0,43 artışla 1255 TL’de alıcı buluyor.

Gözler, izlenecek siyasetlere çevrildi

Analistler, dolarda yükseliş potansiyelinin devam ettiğini ve alınacak aksiyonların kurun seyrinde belirleyici olacağını kaydetti.

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla piyasalarda gözler, yeni iktisat idaresine ve izlenecek siyasetlere çevrildi. Uzmanlar, bu taraftaki haber akışına bağlı olarak piyasada hareketliliğin artabileceği görüşünde.

Belirsizliğin kalkması olumlu algılanacaktır (Seda Yalçınkaya – İntegral Yatırım Araştırma Müdürü)

Öncelikle seçim sonucunun tüm Türkiye’ye güzel olmasını dilerim. İkinci tıp kesin olmayan sonuçlara nazaran yüzde 52,1 oy oranı ile Erdoğan 13. Cumhurbaşkanlığı yarışını önde tamamladı. Her şeyden evvel ortada kesin bir sonuç var. Meçhullüğü sevmeyen piyasa için bu netlik olumlu olarak algılanacaktır. Pazartesi günü Borsa İstanbul’da üst istikametli bir açılış ve bunun akabinde gelen konum değişimleri kelam konusu olabilir.

Seçim sonucunun yarattığı olumlu hava uzun sürmeyebilir

Birinci çeşit seçimi sonrasında piyasa mevcut iktidarın devam edeceğine yönelik beklenti içine girdi ve yüklü olarak bunu fiyatladı. Bu nedenle bu sonuç piyasa için sürpriz değil. Birkaç gün olumlu bir hava olsa da piyasa eninde sonunda iktisat siyasetlerine odaklanacaktır. Münasebetiyle seçim sonucunun yarattığı olumlu hava uzun soluklu olamayabilir.

Mevcut iktidarın iktisat siyasetleri ya da takımı ile ilgili yeni sunduğu net bir program şimdilik yok. Önümüzdeki süreçte iktisat siyasetlerinde yaşanabilecek muhtemel bir değişim piyasanın dikkatini çekecektir. Bilhassa iktisat takımında kimlerin olacağı kıymetli değişimlerden bir olur. Daha evvel Mehmet Şimşek’in ismi zikredilmişti lakin bu mevzuda atılan bir adım yok. Başka taraftan mevcutta devam eden yeni iktisat siyasetinin iktisatta güzelleşmeye öncülük etmediğini izliyoruz. Münasebetiyle siyaset değişikliğine gidilip gidilmeyeceği bozulan birçok dinamik açısından belirleyici olacaktır.

Dolar/TL’de süratli lakin denetimli yükselişler olabilir

Piyasa faiz siyasetinin nasıl işleyeceğini, KKM’nin geleceğini, kur düzeyindeki istikrarın nasıl sağlanacağını, bozulan faiz dinamiklerinin nasıl işleyeceğini ve inanç ortamının tekrar tesis edilip edilmeyeceğini görmek isteyecektir. Yabancının coşkuyla satın alacağı yeni bir öykü şimdi yok. Münasebetiyle bir mühlet yerli yatırımcı ile hareket etmeye devam edeceğiz.

Geçen hafta hareketli geçti

Birinci tıp ile ikinci tıp ortasında geçen 9 süreç gününde volatilite yüksek seyretti. Borsa İstanbul, 9 süreç günü sonunda yüzde 4,5’e yakın paha kaybederken; bu süreçte 4404 – 4700 puan ortasında dalgalandı. BIST 100 endeksi, geçtiğimiz cuma günü kapanışta yüzde 3,45 bedel kazanarak 4580 puanda hareket etti.

Dolar/TL, 22 Mayıs Pazartesi günü tarihinde birinci kere 20 TL’nin üzerini gördü. Kur cuma günü son süreçlerde ise, 19,9662 TL’de bulundu. Euro/TL ise rekor düzeyini, yeniden pazartesi günü 22,2751 TL’ye taşıdı. Euro haftayı 21,3770 TL’den tamamladı.

Ons altın ve dolar/TL‘nin kıymetine nazaran hesaplanan gram altın, ons altının 2 ayın en düşük düzeyini görmesiyle baskılansa da, dolar/TL’deki paha çıkarından takviye buldu ve haftayı 1249 TL’den kapattı.

Türkiye’nin kredi risk primi (CDS), 23 Mayıs Salı günü 720 baz puana kadar yükselerek 7 ayın tepesini görürken, cuma günü 667 baz puana kadar geri çekildi.

Bu makale birinci olarak Ekonomim üzerinde yayımlanmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!