ÜlkeKültür.com

ABD borç tavanı ve iktisadın sıhhatiyle ilgili telaşlar ortasında petrol düşüş yaşadı

0 147

Investing.com – Petrol fiyatları, evvelki seansta keskin artışlar kaydettikten sonra piyasaların, ABD borç tavanına ait daha fazla ipucu ve ilerleyen günlerde bir dizi ekonomik ve nakdî siyaset göstergesi beklemesi ile Perşembe günü geriledi.

Biden idaresinin, ABD borç limitinin yükseltilmesi konusunda bu hafta içinde bir muahedeye varılabileceğini ve temerrüt mümkünlüğünün önüne geçilebileceğini söylemesinin akabinde ham petrol fiyatları Çarşamba günü %3’ün üzerinde yükseldi.

Bu hareket, piyasa hissiyatını artırdı ve petrol fiyatlarının son dört haftadaki sert kayıplarını telafi etmesine yardımcı oldu. ABD ham petrolü, 70 dolar dayanak düzeyine ulaşınca bir ölçü kelepir alım da petrol fiyatlarını destekledi.

Ancak artan ABD ham petrol arzı ve zayıflayan global talebe ait telaşlar, petroldeki toparlanmaya ivme kaybettirdi ve fiyatlar Perşembe günü düşüş eğilimi gösterdi.

Brent %0,2 düşüşle 76,65, WTI %0,4 düşüşle 72,56 dolara geriledi.

Çarşamba günü açıklanan bilgiler, ABD ham petrol stoklarının 12 Mayıs haftasında beklenmedik bir biçimde yükseldiğini gösterdi. Bu durum Güç Bilgi Yönetiminin, ABD’deki sondaj faaliyetlerinin 2022’ye kadar beklenenden daha fazla olacağına dair bilgileriyle birleştiğinde, dünyanın en büyük petrol tüketicisinde arzın arttığına işaret etti.

Yine de benzin stoklarındaki düşüş, seyahat yüklü yaz dönemi yaklaşırken talepte bir ölçü güzelleşmeye işaret etti.

ABD iktisadının sıhhatini ölçmek ismine artık gözler, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ABD imalat ve datalarında. Bu hafta beklenenden daha düşük gelen ekonomik datalar, ekonomik büyümenin bu yıl yavaşlayacağı ve bunun da petrol talebini engelleyebileceği telaşlarını artırdı.

Cuma günü konuşma yapacak olan Başkan Jerome Powell öncülüğünde haftanın geri kalanında bir dizi Fed yetkilisinin para siyasetine ait sinyalleri de bekleniyor. Birçok Fed yetkilisi, bu hafta para siyaseti konusunda şahin bir görünüm sunarak inatçı enflasyonun daha fazla faiz artışına davetiye çıkarabileceğini belirtti.

Bu durum doları yükselterek yaklaşık yedi haftanın en yüksek düzeyine çıkardı, bu da petrol piyasaları üzerinde baskı yarattı.

Çin’den beklenenden daha zayıf ekonomik datalar gelmeye devam ederken yavaşlayan talebe ait tasalar de devam etti ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısında COVID-19 sonrası toparlanmanın, ortadan kalkmaya başlamış olduğunu gösterdi.

Bu durum, Çin’in bu yıl petrol talebini rekor düzeylere çıkaracağı istikametindeki varsayımlar üzerinde kuşku yarattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - İstanbul elektrikçi - Gebze Ceza Avukatı - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!