ÜlkeKültür.com

Avustralya’da istihdam piyasası küçülürken işsizlik arttı

0 12

Investing.com – Perşembe günü açıklanan datalara nazaran Avustralya’nın istihdam piyasası, Nisan ayında beklenmedik bir formda daralırken ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamaya bağlı olarak işsizlik oranı yükseldi. Lakin yüksek sayıdaki boş konumlar, iş gücü alanının hâlâ sıcak olduğunu gösterdi.

Avustralya İstatistik Ofisinin (ABS) bilgilerine nazaran ülkedeki toplam istihdam edilen kişi sayısı, Nisan ayında 4.300 kişi azalarak mevsimsellikten arındırılmış bazda 13,9 milyona geriledi.

Bu sayı 25.000 kişilik artış beklentisinden daha zayıftı ve Mart ayında 53.000 kişilik artışın akabinde bu alandaki büyümenin yavaşladığını gösterdi.

Bu durum işsizlik oranının bir evvelki ayki %3,5 düzeyinden %3,7’ye yükselmesine neden oldu.

Nisan ayında toplam çalışılan saat sayısı artarken Paskalya tatili nedeniyle daha az sayıda kişi çalıştı. ABS tarafından yapılan açıklamada bu artışın; Avustralya’daki iş gücü açığının, bir ölçüde insanların saat olarak daha çok çalışmasıyla karşılandığına işaret ettiği belirtildi.

Okuma, geçtiğimiz yıl COVID-19 sonrası patlama yaşayan Avustralya iş piyasasında bir ölçü yavaşlamayı yansıtıyor. İş piyasasındaki potansiyel yavaşlama birebir vakitte Avustralya’da yüksek enflasyonu denetim altına almak için Merkez Bankasının (RBA) faizleri artırıp on yılın en yüksek düzeylerine çıkardığı bir periyoda denk geliyor.

İş piyasasındaki yavaşlamanın yanında Çarşamba günü Avustralya’da ücret artışı, 2023’ün birinci çeyreğinde hafif bir düşüş yaşadı.

RBA, faizler yüksek kalmaya devam ettikçe ya da muhtemelen daha da arttıkça istihdamın bu yıl daha da yavaşlayacağı konusunda uyardı. İstihdam piyasasındaki zayıflık da RBA’ya, faizleri yükseltmeye devam edeceği daha az alan sağlıyor.

Bu görüşün akabinde Perşembe günü Avustralya doları %0,4 paha kaybetti.

Yine de RBA’nın, bu yıl politikayı sıkılaştırırken iş gücü piyasasında daha fazla soğuma işareti araması beklenen.

Banka, Mayıs ayının başlarında faizleri beklenmedik bir halde artırmış ve yakın vadede buna devam edebileceği konusunda ihtarda bulunmuştu.

İşsizlik Nisan ayında artarken geçen yıl görülen 50 yılın en düşük düzeyine yakın seyretmeye devam etti. Ülke yüksek faiz oranları ve yüksek enflasyonla boğuşurken güçlü istihdam, Avustralya ekonomisindeki olumlu birkaç şeyden biri oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri