ÜlkeKültür.com

Altın temkinli hareket ederken bakır 5 ayın taban düzeyinden toparlandı

0 14

Investing.com – Altın fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde çok az hareket etti ve piyasaların, ABD iktisadı ve para siyaseti hakkında daha fazla ipucu beklemesi nedeniyle bu haftaki sert kayıplardan kurtulurken bakır fiyatları, hissiyattaki güzelleşmeyle beş ayın en düşük düzeyinden geri döndü.

Sarı metal, Fed’den gelen şahin sinyaller ve ABD’nin borçlarını ödeyemeyeceğine dair endişelerin hafiflemesiyle, iki hafta içinde birinci defa 2.000 dolar düzeyinin altına geriledi ve yatırımcılar inançlı limandan uzaklaştı.

Şimdi gözler, başta Cuma günü Başkan Jerome Powell olmak üzere önümüzdeki iki gün boyunca Fed yetkililerinin yapacağı konuşmalara çevrilmiş durumda. Bir dizi yetkili, ABD enflasyonunun hâlâ çok yüksek olduğunu ve merkez bankasının politik sıkılaştırmaya devam edebileceğinin sinyalini verdi – bu da altın üzerinde daha fazla baskıya işaret ediyor.

Spot altın 1.982,18 dolarda yatay seyrederken altın vadeli işlemleri 1.985,15 dolarda değişmedi. Her iki enstrüman da haftalık bazda sırasıyla %1,4 ve %1,8 düşüşle süreç görüyor.

Sarı metal, bu ayın başlarında rekor düzeye ulaştıktan sonra bu hafta bir ölçü kâr sundu.

Bu ortada bakır fiyatları, bir evvelki seansta beş ayın en düşük düzeyinden keskin bir biçimde toparlandıktan sonra Perşembe günü değişmedi. Kırmızı metal, Çin’den beklenenden daha zayıf gelen ekonomik dataların yanı sıra ABD’nin bu yıl resesyona gireceğine dair artan dehşetler nedeniyle yeni bir satış dalgasına maruz kaldı.

Bakır Çarşamba günü %2’nin üzerinde yükseldikten sonra 3,7485 dolar düzeyinde yatay seyretti.

Biden idaresinin ABD borç tavanının yükseltilmesi konusunda olumlu ipuçları sunması ve Cumhuriyetçi milletvekilleriyle bu haftaya kadar bir muahedeye varılabileceğini belirtmesinin akabinde piyasa hassaslığı güzelleşti.

ABD’nin borç temerrüdü ihtimali, ABD’li milletvekillerinin bir muahedeye varma konusunda tartışmaları nedeniyle piyasalar için kıymetli bir kaygı kaynağıydı ve bu ayın başlarında altına yönelik akışları yönlendirmişti. Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD borç tavanının yükseltilmesi için 1 Haziran’ın son tarih olduğu konusunda ikazda bulundu.

Fed yetkililerinin, faizler konusunda şahin bir görünüm sunmasıyla dolar bu hafta altı haftanın en yüksek düzeyine çıkarak metal fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

Diğer bedelli metaller Perşembe günü istikrarlı seyretti; platin ve gümüş neredeyse yatay süreç gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri