ÜlkeKültür.com

Zayıf Çin dataları sonrasında petrol fiyatlarında düşüş sürüyor

0 44

Investing.com – Petrol fiyatları Çarşamba günü Asya ticaretinde geriledi. Piyasalar, ABD borç tavanına ait oylamayı beklerken Çin’den gelen ve hayal kırıklığı yaratan ekonomik bilgiler, sakin talebe ait tasaları artırdı ve fiyatlar, bir evvelki seanstaki sert düşüşleri sürdürdü.

Çin’de imalat sektörü, Mayıs ayında üst üste ikinci ay küçülürken ticari faaliyet genelindeki büyüme de ülkedeki COVID-19 sonrası ekonomik toparlanmanın sürat kesmesiyle daraldı.

Veriler, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında petrol talebinin yavaşladığına dair tasaları artırırken ülkedeki toparlanmanın, petrol talebini bu yıl rekor düzeylere taşıyıp taşımayacağına dair soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Veriler, global büyümenin yavaşlamasına ait tasalar ve ABD’nin borç temerrüdüne ait belirsizliğin Salı günü petrol fiyatlarında %4’lük bir düşüşü tetiklemesinin akabinde geldi. Üst seviye Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekilleri, borç tavanını yükseltmek için bir muahedeye vardıklarının sinyalini verirken muahede, günün ilerleyen saatlerinde Kongre’de oylanacak.

Bu, tıpkı vakitte global iktisat üzerinde yıkıcı tesirleri olabilecek, ABD’nin temerrütten kurtulması için belirlenen 5 Haziran tarihinden yalnızca birkaç gün öncesine denk geliyor.

Brent %0,3 düşüşle 73,52 dolara, WTI %0,3 düşüşle 69,27 dolara geriledi. Her iki kontrat da yaklaşık bir ayın en düşük düzeylerinde süreç görüyordu.

Rusya ve Suudi Arabistan’dan gelen zıt açıklamalar nedeniyle piyasalar, kartelin daha fazla üretim kesintisi planına ait belirsizlik yaşarken bu hafta sonu yapılacak OPEC toplantısı öncesinde de huzursuz.

Kartel, Nisan ayında beklenmedik bir halde üretim kesintisine gitmiş ve kesintiler Mayıs ayının başlarında yürürlüğe girmişti. Fakat Hindistan ve Çin’in esas tedarikçilerinden biri olan Rusya’da üretim ve ihracat büyük ölçüde sabit kaldı.

Arz konusundaki belirsizlik ve talebin zayıflayacağı tasası, petrol fiyatlarının Mayıs ayında beşinci ayını da kayıpla geçirmesine neden olurken Brent ve WTI kontratları %7 ile %10 ortasında bedel kaybetti.

Petrol fiyatları şu ana kadar yıl genelinde %10’un üzerinde düşüş kaydetti.

Fed’in önümüzdeki aylarda faiz artırımlarına devam edeceği beklentileriyle birlikte güçlü bir dolar da ham petrol piyasaları üzerinde baskı yarattı. Bu hususta daha fazla ipucu için artık gözler, Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam bilgilerinde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Meme Büyütme Ameliyatı - Kalkan Kiralık Villa - Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/