ÜlkeKültür.com

Bitcoin 28 bin doların altına düştü

0 141

Bitcoin (BTC), Salı günü ABD borç sonu mutabakatı süreci belirlenirken istikrarını korusa da sonrasında 28 bin doların altına düştü.

CoinDesk datalarına nazaran piyasa pahası olarak en değerli kripto para ünitesi, son 24 saat içerisinde yaklaşık yüzde 0,1 artışla 27,740 dolardan süreç görüyor.

ABD Lideri Joe Biden ve Meclis Lideri Kevin McCarthy’nin, borç hududunu 1 Ocak 2025’e kadar askıya alıp Haziran ayından itibaren yükümlülüklerin yerine getirilmesini önlemek hedefiyle bir mutabakata varmasının akabinde BTC, üç haftadır birinci sefer 28 bin doları aştı.

Anlaşma, ABD Hazinesinin hazine genel hesabını yenilemek hedefiyle yaklaşık 1 trilyon borçlanacağı manasına geliyor.

Oanda borsasının kıdemli piyasa analisti Edward Moya, gelişmeyle alakalı “Normalde hükümetler, gayri safi yurt içi hasılayı tatsız düzeylere çıkaran borçlara girdiklerinde bu kripto için olumlu bir ortam oluşturur. Lakin önümüzdeki yıl çok fazla kripto şirketi finansman opsiyonlarında zorluk yaşayacak üzere görünüyor.” sözlerini kullandı.

Bu ortada trader’lar, ABD Merkez Bankasının güvercin bir ortam yaratacağına dair beklenti içerisinde. CME FedWatch Aracı, Fed’in önümüzdeki Haziran’da gerçekleştireceği toplantıda, üst üste dördüncü defa faiz oranlarını 25 baz puan artırma mümkünlüğünün yüzde 66 olduğunu gösteriyor. Yaklaşık bir hafta evvel sadece yüzde 28’lik dilim, faiz artışı olmasını bekliyordu.

Kripto data şirketi Kaiko’nun araştırma analisti Dessislava Ianeva, CoinDesk’le görüşmesi sırasında, Merkez Bankasının bilançoyu küçültmeye çalıştığında ekseriyetle niceliksel sıkılaştırmanın (QT) harcamaları kısmen dengelediğini lakin bu baskının tükenmiş olduğunu belirtiyor.

Ianeva, QT hasebiyle daha fazla faiz artışının “piyasa genelinde ralli umutlarını azaltacağını” söylüyor ve ekliyor:

Yine de Ianeva, daha fazla QT gerçekleşmesi durumunda geçen yılın tersine Bitcoin’in esneklik gösterebileceğine inandığını belirtiyor.

Kripto piyasasının performansını ölçen CoinDesk Piyasa Endeksi (CMI), 24 saat boyunca 0,6 artmış gözüküyor.

S&P 500 Salı günü sakin bir kapanış yaparken Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DJIA) yüzde 0,1 düştü. Teknoloji yüklü Nasdaq endeksi ise yüzde 0,3 yükselişte.

Tahvil piyasalarında hem 2 yıllık hem 10 yıllık Hazine getirileri 11 baz puan düşerek sırasıyla yüzde 4,44 ve 3,69 civarlarında seyrediyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

elektrikli vinç - Kaynak Mağazam - evden eve nakliyat fiyatları - message near me - massage service antalya - Almanya eğitim danışmanlığı - Almanyada yüksek lisans - lol rp fiyatları - Bursa çamaşır makinası - top havuzu - https://meskhaber.com/ - Betnano giriş için tıklayın!