ÜlkeKültür.com

Uzaydaki “yelkenli gemimiz” LightSail 2, kaçınılmaz sonuna ulaştı

0 0

LightSail 2 uzay aracı, daha doğrusu “uzay yelkenlisi”, Dünya üzerinde üç buçuk yıl yelken açtıktan sonra, Dünya atmosferine tekrar girerek yandı. Planetary Society, Perşembe günü güneş yelkeni görevinin sona erdiğini duyurdu. Uzay aracı, 17 Kasım’da Dünya atmosferine yine girdi ve alçalırken yandı, lakin vazife, uyduları yörüngede ilerletmek için güneş ışığının kullanılabileceğini muvaffakiyetle gösterdi.

The Planetary Society’nin CEO’su Bill Nye yaptığı açıklamada “LightSail 2, gökyüzünde geçen üç mükemmel yıldan sonra yok oldu, ışıkla bir ateş izi çizdi ve uzayda yelken açarak yerçekimine meydan okuyabileceğimizi kanıtladı” dedi.

LightSail 2, Haziran 2019’da fırlatıldı ve yörüngeye ulaştıktan yaklaşık bir ay sonra 32 metrekarelik devasa güneş yelkenini açtı. Güneş yelkeni, fotonlar kanatlarına çarptığında uzay aracını küçük momentum patlamaları yoluyla iten Güneş’ten gelen fotonlarla çalışıyordu.

Zamanla, atmosferik sürükleme en sonunda LightSail 2’yi alt etmeyi başardı. Atmosferden gelen parçacıklar uzay aracına çarparak onu vakitle yavaşlattı. Şu anda faal bir devirde olan Güneş, birebir vakitte Dünya’nın üst atmosferinin ısınmasına, ağırlaşmasına ve içinden geçilmesinin zorlaşmasına neden oldu.

LightSail 2, gökyüzünün 8 milyon kilometresini kat ederek ve Dünya yörüngesinde 18.000 tipi tamamladıktan sonra daha düşük irtifalara ulaştı ve artık yok olacağı varsayım ediliyordu. Atmosfere giriş sırasında, uzay aracı o kadar süratli hareket ediyordu ki, önünde yüksek güçlü bir basınç dalgası oluşturarak etrafındaki havanın ısınmasına ve uzay aracını parçalanan bir ateş topuna dönüştürmesine neden oldu.

The Planetary Society’nin LightSail program yöneticisi ve baş bilim insanı Bruce Betts yaptığı açıklamada, “Dünya limanına göğüs gerdik ve küçük bir geminin yelken açabildiğini ve taraf değiştirebildiğini bulduk” dedi ve kelamlarını şöyle tamamladı: “Uzayın uçsuz bucaksız okyanusa benzediğini düşünüyorum ve gemilerle denizlere yelken açanlara en uygun dileklerimi sunuyorum. Bu gelişmelerde bir rol oynadığımız için gurur duyarak, keşiflerin heyecan verici geleceğini dört gözle bekliyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya