ÜlkeKültür.com

Tarımda girdi enflasyonu rekor düzeye çıktı

0 0

Investing.com – Çiftçinin tarım yapabilmesi için gerekli olan mal ve hizmetlerdeki (gübre, tohum, ilaç, fidan, vs) girdi fiyatlarını gösteren ziraî girdi fiyat endeksi, bir yılda %138 oranında rekor artış gösterdi.

Ekim’de aylık %2,90 oranında artan maliyetler, yıllık %138,15 oranında yükseliş gösterdi. Son ayda mal ve hizmet endeksinde %2,89, ziraî yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %2,91 artış gerçekleşti. Bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran göre ziraî yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %95,12, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %145,02 artış yaşandı.

Yıllık en yüksek maliyet gübrede

Girdi maliyetlerinin yıllık artışın yüksek olduğu alt kümeler %226,63 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve %193,88 ile güç ve yağlar oldu.

Cumhurbaşkanı acil ikazda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta katıldığı G20 Önderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada dünyanın buğday, ayçiçeği yağı ve mısırda olduğu üzere pirinçte de kriz yaşanması ihtimaliyle karşı karşıya olduğunu, bilhassa dünya gübre piyasasının hızla istikrara kavuşturulması gerektiğimi, aksi takdirde, önümüzdeki yıl daha büyük bir besin krizi yaşanacağını belirtti.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya