ÜlkeKültür.com

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

0 0

Investing.com – BIST 100, yeni haftaya %0,6 düşüşle 4.499,61 puandan başladı.

Endeks, geçen hafta 4.446 – 4.784 puan aralığında süreç görürken hafta kapanışını %1,6 yükselişle 4.526 puandan gerçekleştirdi. BIST 100, negatif açılış sonrası birinci süreçlerde alıcılı hareket ediyordu.

Haftaya satıcılı başlayan Borsa İstanbul’da güne en sert düşüşle başlayan endeks, %4 bandında gerileyen kimyasal, petrol ve plastik oldu. Akabinde %1 bandında gerileyen inşaat geldi.

Açılış sonrası birinci süreçlerde mineral ürünleri, metal ürünleri ve sigorta, müspet harekete sahipti. Bankalar da %1,2 kıymet artışıyla devam ederken holding ve kobi dalı, %1’e yakın yükselişe sahipti. Sınai endeksi ise birinci saatte %1 düşüş gördü. 

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında SASA, HEKTS ve SMRTG’nin haftanın birinci gününde de taban fiyatından açılış yaptığı görüldü. Bu 3 payın akabinde %5 düşen ODAS geldi. Endekste KARSN, SARKY ve GESAN ise en çok yükselen payların başında yer aldı. 

Borsa İstanbul genelinde SILVR, ATSYH ve PRDGS, öbür taban gören hisselerdi. SEYKM, MZHLD, BRKSN ve ALFAS ise güne tavan fiyatından başlayan hisselerdi. 

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, haftaya satıcılı başladı. ABD ve Avrupa endeksleri, geçen haftayı hafif artıda kapattı. Haftanın birinci gününde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri ise satıcılı hareket ediyordu.

Yazar: Günay Caymaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya