ÜlkeKültür.com

Tesla Semi, ertelemelerle dolu 5 yılın akabinde birinci müşterisine ulaştı

0 90

Tanıtılmasından beş yıl sonra, birinci Tesla Semi kamyonları şirketin Sparks, Nevada’daki Gigafactory’sinde düzenlenen bir aktiflikte müşterilere teslim edildi.

İlk olarak 2017’de konsept olarak tanıtılan kamyonların 2019’da üretime girmesi gerekiyordu fakat COVID-19 salgını ve global kesim kahırları da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle tekraren erteleme yaşandı. Tanıtımından kısa bir müddet sonra 100 Semi rezerve eden PepsiCo’nun temsilcileri, birinci parti kamyonları teslim almak için aktiflikte hazır bulundu.

Tesla, Semi’nin art akslardaki dört bağımsız motorla çalıştığını, 0-100 km/s sürate 20 saniyede çıkabileceğini ve 800 kilometre civarında pil menziline sahip olduğunu söylüyor. Fiyatlar 150.000 dolardan başlıyor.

İkisinde Pepsi ve Frito Lay logoları bulunan dört Tesla Semi’nin bulunduğu bir sahnede duran Elon Musk, gezegen genelinde malların nakliyesinden kaynaklanan karbon emisyonlarının ölçüsünü azaltma gereksiniminden bahsetti.

Tesla, Semi’yi kamyon nakliyatının geleceği olarak konumlandırıyor. Lakin şirket üretime başlamak için gayret ederken, kamyon nakliyeciliği sanayisinin geri kalanı elektrikli araçları çoktan benimsedi. Daimler, Volvo, Peterbilt ve BYD üzere büyük ekipman üreticileri kendi elektrikli kamyonları üzerinde çalışıyor. Bloomberg’e nazaran teslim edilen Tesla Semi’ler, kısmen California Hava Kaynakları Heyeti tarafından finanse edilen 30.8 milyon dolarlık bir projenin son kesimiydi. Dolandırıcılık savları ve yönetici sirkülasyonu ile uğraş eden Nikola Motors bile Tesla’dan evvel hidrojenle çalışan bir kamyonu teslim etti.

Bill Gates’in elektrikli kamyonlardan umudu yok

İki yıl evvel Bill Gates, pil teknolojisindeki büyük atılımlara karşın elektrikli araçların uzun aralı kamyon nakliyatının üstesinden gelmeye hazır olmadığını söylemişti. Gates, “Kısa araları kat etmeniz gerektiğinde elektrik işe fayda, fakat ağır, uzun aralıklı araçlar için farklı bir tahlile muhtaçlığımız var” demişti. Musk’ın Gates’e karşılığı ise, bekleneceği üzere, Twitter’da kaba memler yayınlamak olmuştu.

Etkinlik sırasında şarj konusuna değinen Musk, Tesla’nın 1 megavat yanlışsız akım gücü sağlayabilen yeni bir sıvı soğutmalı şarj konnektörü geliştirdiğini de açıkladı. Musk, seyircilerin alkışları ortasında bu konnektörün Cybertruck için de kullanılacağını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antika Eşya Alanlar - Tuzla Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - lol rp fiyatları - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/