ÜlkeKültür.com

Spot fiyatı vadeli süreçlerden yüksek olan altının, haftayı olumlu bitirmesi bekleniyor

0 0

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Altın fiyatları Cuma günü gecikme tazminatı (backwardation) bölgesine girdi ve Fed’in, faiz oranlarını daha az artırma muhtemelliğine ait iyimserliğin, berbatlaşan ekonomik göstergeleri dengelemesiyle bu haftayı ufak artışlarla bitirmeye yöneldi.

Spot altın fiyatlarının vadeli süreçlerden daha yüksek düzeylerde süreç görmesi – backwardation olarak bilinen olgu – sarı metale yönelik yakın vadeli talebin artıyor olabileceğini gösteriyor.

Spot altın %0,1 düşüşle 1.753,20 dolara gerilerken Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.752,75 dolara indi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,3 kıymet kazanma yoluna girmişti.

Bununla birlikte Aralık ayı vadeli süreçler kontratı, spot fiyatlardan daha yüksek süreç gördü. Ocak ayında vadesi dolan vadeli süreçler, 1.761,6 dolar civarında süreç görürken Şubat mukavelesi 1.768,8 dolar civarında alıcı buldu.

Perşembe günü ABD’nin tatil olması, süreç yapma konusunda metal piyasalarına pek ipucu sağlamazken süreç hacmi de zayıftı. Fakat bu hafta başında açıklanan Fed’in Kasım ayı toplantısına ait tutanaklardan gelen olumlu sinyaller, fiyatlara takviye sağladı.

Tutanaklar; birçok banka üyesinin, bu yıl faizlerdeki büyük bir artışın ekonomik tesirini ölçmek için faiz artırımı temposunu yavaşlatmayı uygun bulduğunu gösterdi. Bu da yakın vadede metal piyasaları üzerindeki baskının nispeten daha az olacağına işaret ediyor.

Ancak faizler, hâlâ en son 2008 finans krizi sırasında görülen düzeylerde ve çok daha yüksek düzeylerde tepe yapması bekleniyor.

Yine de altın, önümüzdeki aylarda bilhassa dolar daha da gerileyip global ekonomik şartlar kötüleşirken canlanan inançlı liman talebinden faydalanabilir. Bu hafta Japonya ve ABD’de açıklanan PMI dataları, Çin’deki rekor düzeydeki günlük COVID-19 enfeksiyonları üzere, dünyanın en büyük ekonomilerinin kasvetli bir fotoğrafını çizdi.

Fed’den gelen güvercin sinyaller, enflasyonun ve Fed’in faiz artırımı temposunun bu yıl doruğa ulaştığı tarafındaki beklentileri artırdığı için dolar bu hafta %1 bedel kaybetme yoluna girdi. Dolardaki düşüş metal piyasalarını destekledi.

Gümüş bu hafta %2 bedel kazanmaya hazırlanırken platin %0,2 düşüş yaşadı lakin bu haftayı %1 artışla bitirecek üzere görünüyor.

Endüstriyel metaller ortasında bakır fiyatları, Cuma günü ufak bir artış gösterdi fakat majör ithalatçı Çin’den gelen olumsuz sinyallerle, haftayı büyük ölçüde yatay seyirde bitirebilir.

Çin, rekor düzeydeki günlük enfeksiyonların ortasında şimdiye kadarki en makus COVID-19 dalgasıyla boğuşurken bu hafta birtakım büyük kentlerde hareket kısıtlamalarını tekrar uygulamaya koydu.

COVID-19 ile ilgili aksaklıklar, Çin’in ekonomik büyümesini bu yıl durma noktasına getirdi ve dünyanın en büyük bakır ithalatçısında metal talebini önemli halde düşürdü.

Yeni hadise dalgası nedeniyle büyümenin daha da zayıflayacağı düşünüldüğünde, arzın sıkılaştığına dair işaretlere karşın bakırın durumu vahim görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya