ÜlkeKültür.com

Petrol, dolardaki düşüşten takviye görse de üçüncü haftayı da ziyanla bitirecek üzere görünüyor

0 24

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Petrol fiyatları, Fed’den gelen daha az şahin sinyallerle dolardaki zayıflıktan dayanak alarak Cuma günü yükseldi lakin talep görünümünün berbatlaşması ve arzın sıkılaşmasına ait telaşların azalmasıyla haftayı sert düşüşlerle bitirmeye hazırlanıyor.

Ham petrol piyasaları; Çin’deki rekor düzeydeki günlük olay sayısının, zayıflayan petrol talebine ait telaşları artırmasıyla son seanslarda önemli düşüş yaşadı.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan ülke, birçok büyük kentte sıkı karantina tedbirleri aldı – bu eğilim ülkenin bu yılki ekonomik büyümesine darbe vurarak ham petrole olan iştahını azalttı.

ABD, Japonya ve Çin’den gelen zayıf ekonomik bilgiler de global ekonomik büyümenin düşme eğiliminde olduğunu göstererek ham petrol talebini olumsuz etkiledi.

Brent petrol %0,5 artışla 85,51 dolara yükselirken WTI %0,5 artışla 78,31 dolar oldu. Her iki mukavele de bu hafta %2’nin üzerinde kıymet kaybederek üst üste üçüncü haftayı da düşüşle bitirme yoluna girdi.

Yine de Fed’in, faiz artırımı temposunu yavaşlatmayı düşündüğünü belirtmesinin akabinde dolarda görülen zayıflama, petrol fiyatlarının kimi kayıplarını azaltmasına yardımcı oldu.

Arz darlığına ait telaşların azalması da bu hafta petrol fiyatlarını düşürdü. G7 Kümesi’nin, Rusya’nın petrol satışlarına beklenenden çok daha yüksek bir tavan fiyat uyguladığı görüldü.

Rusya’nın petrol satışlarına varil başına 65 ila 70 dolar fiyat sonu getirme ihtimali, Moskova’nın ziyanına satışları önlemek için petrol ihracatını azaltacağı istikametindeki endişeleri ortadan kaldırdı.

Ancak Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkenin tavan fiyatlarını destekleyen hiçbir ülkeye petrol ve gaz tedarik etmeyeceğini söyledi. Tavan fiyatların, Avrupa Birliği’nin de Rusya’nın tüm güç ithalatına yasak getireceği 5 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Önümüzdeki ay gözler, OPEC+’nın 4 Aralık’ta gerçekleştireceği toplantıda olacak. OPEC+ tarafından Ekim ayında açıklanan günlük 2 milyon varillik arz kesintisinin, bu ay yürürlüğe gireceği görülüyor.

Piyasalar, bilhassa OPEC+ başkanı Suudi Arabistan’ın bu hafta başında ham petrol fiyatlarını destekleme taahhüdünü yinelemesinin akabinde bu tıp öteki önlemlerin açıklanıp açıklanmayacağını izliyor olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek pansiyonu - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - AiKalem Blog - oto çekici - bir finansçı - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/ - düğün davetiyesi - slot siteleri - canlı casino siteleri