ÜlkeKültür.com

Sisli dağlarda insanları izleyen Brocken Hayaletlerinin gizemi: Gerçek mi, hayal mi?

0 0

İngiltere’nin zirvelerinde yürüyen bir adam, Brocken Hayaleti olarak isimlendirilen olayı görüntüye çekmeyi başardı. Kendisini ultra maraton koşucusu ve snowboard’cu olarak tanımlayan Chris Randall, imajları Twitter izleyicileriyle paylaşarak müsabakayı “tüyler ürpertici” olarak nitelendirdi ve başlangıçta “başka birinin karşısında durduğunu zannettiğini” söyledi. Gelen cevaplarda da beşerler, benzeri tecrübelerini paylaştı.

Peki, Brocken Hayaleti olarak isimlendirilen olay nedir?

Neyse ki bu olayın ürkütücü hayalet bulutlarını içermeyen, mantıklı bir açıklaması bulunuyor.

Bu “hayaletler” binlerce yıldır görülüyor ve Kaliforniya’da yüzyıllardır bildirilen “Karanlık Gözcüler“in görülmesini de açıklıyor. Hatta bu olay, uçaklarda da gerçekleşebiliyor.

Adını Alman bilim adamı Johann Silberschlag tarafından birinci sefer tanımlandığı Brocken dağından alan Brocken Hayaletleri, puslu günlerde ortaya çıkıyor. Güneş alçaldığında ve uygun şartlar olduğunda, gözlemcinin gölgesinin sisin üzerine düşmesi ile, güya uzun uzunluklu, gölgeli bir figür onu yakınlardan izliyormuş üzere görünmesine sebep olur. Sisi oluşturan su damlacıkları, bazen gözlemciye gerçek istikamet değiştirerek güya gölge hareket ediyormuş üzere hareket edebilir. Yani beşerler, Brocken Hayaletinden korkarken, aslında sözün tam manasıyla kendi gölgelerinden korkuyorlar.

Karanlık Gözcüler

Kaliforniya’nın Santa Lucia Dağları’ndaki yürüyüşçüler, yüzyıllardır “Karanlık Gözcüler” ile karşılaştıklarını bildiriyor. 1700’lerden beri, ufukta uzun uzunluklu, özelliksiz silüetler görüldüğünden ve onları seyahatleri boyunca hareketsizce izleyen varlıklardan bahsediliyor. Big Sur’daki yürüyüşçüler, izleniyormuş üzere hissettikten sonra gerilerini dönmeleri ile görüldükten kısa bir mühlet sonra kaybolan bilinmeyen bir figürden bahsediyor.

Ayrıca bu figürlerden, 1937’de Robinson Jeffers’ın bir şiirinde ve sonraki yıl John Steinbeck’in kısa hikayesi Flight’da bahsedildi. Steinbeck’in kıssasında, kahraman bir arbedede bir adamı öldürdükten sonra dağlara kaçıyor. Ayrılmadan evvel annesi onu “dağların yükseklerine çıktığın vakit, karanlıkta gözleyen adamlardan rastgele birini görürsen, onlara yaklaşma ve onlarla konuşmaya çalışma” diye uyarıyor. Kestirim edebileceğiniz üzere, dağların zirvesine ulaştığında “bir an siyah bir figür gördü; lakin çabucak başını çevirdi, zira o karanlık gözcülerden biriydi.

Jeffer’in şiirinde ise figürler neredeyse insan üzere lakin tam olarak insan değil olarak tanımlanıyor.

Ben Macdui’nin tepesinde, benzeri bir figür 1891’den beri görülüyor. Am Fear Liath Mòr (İskoç Galcesi’nde “Büyük Gri Adam” manasına geliyor) yüzyıllar boyunca birkaç dramatik anlatıda yer aldı. Kaydedilen birinci açıklamada, şair James Hogg burayı “en az otuz fit (yaklaşık 9 metre) yüksekliğinde ve eşit orantılı ve bana çok yakın. Hakikaten şaşkınlık ve dehşetten güçsüz kaldım” olarak tanımlamıştı.

Bu anlatı için pek çok farklı açıklama önerilmiş olsa da, insanların kendi gölgelerinden ortaya çıkan Brocken Hayaleti en mümkün seçenek üzere görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya