ÜlkeKültür.com

Güncelleme: Suriye ve Irak’ın kuzeyine hava harekatı

0 0

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye ve Irak’ın kuzeyine hava harekatı başlattı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada 89 farklı noktanın savaş uçaklarıyla vurulduğu kaydedildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Twitter hesabından saat 01:12’de “Hesap zamanı! Alçaklardan hain akınların hesabı soruluyor!” diye yazılarak bir savaş uçağının pistten kalkış anına ait fotoğrafa yer verildi.

Ardından bakanlık şu bilgileri aktardı: “PKK/KCK/YPG ve öbür terörist ögeleri etkisiz hale getirerek; Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör ataklarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek amacıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci hususundan doğan legal müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize hücumlarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edilmiştir.”

Resmi hesaptan bombardıman manzarası de paylaşıldı.

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, 2014’te IŞİD’in cihatçı mentaliteyle Kobani’de terör estirdiğini, artık de ‘Erdoğan rejmi’nin birebir mentaliteyle Kobani’ye saldırdığını belirtti.

MSB: 89 noktayı vurduk

Bugün saat 13:45’te Twitter’dan yeni bir açıklama yayınlayan MSB, birinci basamakta 81, sabah da sekiz olmak üzere toplamda 89 başka noktayı vurduğunu kaydetti.

Açıklama şöyle:

“Teröristler tarafından ülkemize taarruzlarda üs olarak kullanılan Irak kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye kuzeyindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerine Pençe-Kılıç Hava Harekatı muvaffakiyetle icra edilmiştir. Pençe-Kilit Hava Harekatı ile ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ilişkin barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ve kelamda karargah ve eğitim kamplarından oluşan birinci etapta 81, bu sabah sekiz olmak üzere toplam 89 maksat imha edilmiş, çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Hava harekatı ile etkisiz hale getirilen teröristlerin ortasında terör örgütünün kelamda yöneticileri de bulunmaktadır. Büyük oranda yerli ve ulusal mühimmat kullanılan harekat sonrası tüm uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüştür. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle uğraşa en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edilecektir.”

Operasyon işareti verilmişti

İstanbul’un en işlek semtlerinden Taksim’deki İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da bomba patlatılması sonucunda altı kişi hayatını kaybetmiş, 81 kişi de yaralanmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, saldırıyı düzenleyen Suriye asıllı bayanın yakalandığını, sorgulamada bu kişinin PKK/PYD/YPG tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini söylediğini bildirmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Solu, ‘talimatın Kobani’den geldiğini’ öne sürmüştü.

Milli Savunma Bakanlığı 15 Kasım tarihli paylaşımında demişti.

Buna karşılık PKK ve YPG, saldırıyla ‘ilgisinin bulunmadığını’‘sivilleri hedefleyen eyemleri kabul etmediğinin bilindiğini’ duyurmuştu.

Son olarak Reuters’a konuşan üst seviye bir Türk yetkili, operasyon işareti vermişti: “Bu akının sonuçları olacak. Bu hücum bir defa daha gösterdi ki Suriye, Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu. Bu mevzuda esasen yapılan çalışmalar var. Cumhurbaşkanı da açıkladı bunu. Irak’ta PKK’ya karşı süren operasyon var. Orası tamamlandıktan sonra sırada Suriye’deki aşikâr gayeler var.”

ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu da mümkün operasyona karşı vatandaşlarını uyarmıştı.

Diken

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7dak - top havuzu - Borsa - Spor Tayt Modelleri - sohbet - https://meskhaber.com/ - wp cache - düğün davetiyesi
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - tiny house konaklama - steroid satın al - medyum - istanbul antikacı - istanbul antika alan yerler - instagram takipçi satın al - epoksi boya