ÜlkeKültür.com

Petrol son 4 yılın en sert düşüşünün akabinde yükseldi

0 62

Petrol fiyatları, ABD Lideri Donald Trump’ın apansız Çin ile ticaret savaşını tekrar canlandırması ve bunun da yavaşlayan talebe ait telaşları artırmasının akabinde dört yılı aşkın müddetin en sert düşüşünü gerçekleştirdikten sonra haftayı kayıpla geçmeye hazırlanıyor.

Vadeli petrol kontratları New York’ta Cuma günü yükseldi, lakin bu hareketle Salı günkü yüzde 7.9’luk Şubat 2015’ten bu yana en büyük kaybın hayli küçük bir kısmını geri alabildi. Trump, Çin ile yürütülen ticaret görüşmelerinin son çeşidinin Çarşamba günü muahedeye varılmadan sona ermesinin akabinde 300 milyar dolarlık Çin eserine 1 Eylül’den itibaren yüzde 10 ek gümrük tarifesi uygulanacağını açıkladı. Trump’ın bu tehdidi, Fed’in büyümeyi desteklemek için faiz indirimi serisine gideceği yolundaki beklentileri azaltmasının akabinde, ABD’de azalan imalat sanayi faaliyetine ait aslında var olan kaygıları daha da artırdı.

Petrol geçen ay, global talebin yavaşlayabiledeği telaşları ile Orta Doğu’dan petrol akışının aksayabileceği telaşları ortasında sıkışarak kayıp ve yarar bölgeleri ortasında dalgalanmasının akabinde 1991’den bu yana en küçük aylık hareketini gerçekleştirdi. OPEC’in üretimi Temmuz ayında beş yılın en düşük düzeyine inerken, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları bu ülkenin ihracatının daralmasına yol açtı.

Samsung Futures Inc. emtia analisti Kim Kwangrae, “Trump’ın son açıklaması uyuşmazlığın daha da uzun süreceği beklentilerini açık bir halde güçlendirdi,” dedi ve Yavaşlayan büyümeye ait daha geniş çaplı tasaların fiyatlara yansıdığı dikkate alındığında, Orta Doğu’da jeopolitik riskin hala sürmesi ile birlikte, petrolün daha da düşüp düşmeyeceği meçhul kalmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.13 dolar ya da yüzde 2.1 yükselerek Singapur saati ile 11:00’de varil başına 55.08 dolara geriledi. Kontrat Perşembe günü 4.63 dolar ve bu hafta yüzde 2 düştü.

Ekim vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1.58 dolar yükselerek varil başına 62.08 dolara ulaştı. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.3 geriledi. Global gösterge Brent petrolü, Ekim vadeli WTI’a kıyasla 6.93 dolar primli süreç gördü.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eşya Depolama - Tuzla Evden Eve Nakliyat - Yalçın Eldoğan - porsche fiyat listesi - Bahçe Mobilyaları - yapay zekayı kim buldu - ai image generator selfie - Bursa çamaşır makinası - hd film cehennemi - tevkifat hesaplama - top havuzu - instagram takipçi satın al - https://meskhaber.com/