ÜlkeKültür.com

Global Piyasalar: Paylar “ticaret savaşı” ile düştü, yen yükseldi

0 2

Asya pay senetleri ve ABD pay vadeli kontratları ABD Lideri Donald Trump’ın Çin ithalatına yeni vergi açıklamasının akabinde düştü. Yen karlarını genişletti.

Japonya’da gösterge endeks yüzde 2.5 düştü. Güney Kore payları, Japonya’nın Kore ile ticaretine yönelik kısıtlayıcı tedbir almasının akabinde gün içi düşüğüne geriledi. Çin ve Hong Kong payları de geriledi, Avustralya paylarında düşüş daha sonlu kaldı. ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi Perşembe günkü düşüşün akabinde aşağı taraflı hareketini sürdürdü. S&P 500 Endeksi Perşembe günü Mayıs’tan bu yana en sert iki günlük düşüşünü kaydetti. Çin’de süreç gören yuan Kasım’dan beri en düşük düzeyini gördü.

Ham petrol Perşembe günkü yüzde 8’lik kaybının hudutlu bir kısmını geri aldı. ABD’nin 300 milyar dolarlık Çin ithalatına yönelik yüzde 10 vergi planlamasının global talebi olumsuz etkileyeceği istikametindeki tasalar petrolün kaybında tesirli oldu. Avrupa pay vadelileri de, Trump’ın Avrupa Birliği (AB) ile ticarete ait Cuma günü beklenen açıklamasının öncesinde düştü.

Standard Charetered Bank global Döviz ünitesi yöneticisi Steve Englander, “Yatırımcıların aklındaki soru bunun gerginliğin tırmanma sürecindeki birinci adım mı yoksa Çin’i ödün vermeye ve Fed’i genişlemeye gitmeye zorlamak için alınmış müzakereci bir tutum mı olduğu.” dedi. Englander, “Eğer Lider (Trump) Çin’e ve Fed’e ödün verdirebilirse kendi açısından bu ikili galibiyet olacaktır.” diye ekledi.

Traderlar bu yılın kalanına ait Fed faiz indirimi beklentilerini 50 puana çıkardı. Perşembe günü ise Fed Lideri Powell’ın faiz indiriminin uzun sürecek bir genişleme döngüsünün başlangıcı olmadığını söylemesiyle birlikte faizler yükselmişti.

Trump idaresi vergi artırımının hedeflendiği 300 milyar dolarlık Çin ithalatının bulunduğu taslak listesini yayınladı. Listede tüketici eserlerinden Apple’ın önde gelen eseri iPhone da dahil elektronik eserlere,ayakkabı ve giysiye kadar ithal malı bulunuyor. Yüzde 10’luk yeni vergiler 1 Eylül’de hayata geçecek. Trump birebir vakitte gümrük vergisinin yüzde 25’in üzerine de çıkabileceğini belirtti.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 14:44’te yüzde 1.5 düştü.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 2.3 geriledi.
Kospi Endeksi seans içinde kayıplarını yüzde 1.5’e kadar taşımasının akabinde yüzde 0.9 azaldı.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 düştü.
Hang Seng Endeksi yüzde 2.1 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.8 azaldı.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1 geriledi.
EuroStoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 1.9 düştü.

Döviz

Japon Yeni Perşembe günü yüzde 1.3 yükselmesi sonrasında yüzde 0.2 kıymet kazanarak 107.10’dan süreç gördü.
Euro/Dolar paritesi 1.1081’den süreç gördü.
Çin dışında süreç gören yuan evvelki seansta gerilemesinin akabinde 6.9605’te fazla değişmedi. Çin’de süreç gören yuan yüzde 0.5 çekildi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi bu hafta 18 bp düşüşle yüzde 1.89 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 12 bp düşüşle yüzde 1.09’a gerileyerek rekor düşük düzeyini gördü.

Emtia

WTI petrolü Perşembe günü yüzde 8 düşmesi sonrasında yüzde 1.1 yükselerek varili 54.91 dolardan süreç gördü.
Altın yüzde 0.8 düşüşle ons başına 1,434 dolar oldu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BorsaSpor Tayt ModelleriÜmraniye Gündem Haber
https://meskhaber.com/
uluslararası evden eve nakliyat
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Pencere Korkuluğu - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan