ÜlkeKültür.com

Altın Trump’ın açıklaması ile yükseldikten sonra geriledi

0 3

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini ABD Lideri Donald Trump’ın Çin ile ticaret savaşını alevlendiren son açıklamasına çevirmeleri ile birlikte altı yılın en yüksek düzeyi civarından geriledi.

Fiyatlar Perşembe günü, Lider Trump’ın 300 milyar dolarlık Çin eserine yüzde 10 ek gümrük tarifesi uygulayacağını duyurması ve bu adımın Amerikan tüketicilerini ticaret savaşında şimdiye dek atılan öbür adımlardan çok daha fazla direkt etkileyecek olması ile birlikte Perşembe günü sıçrama yaptı ve bu sıçramasını Cuma günü de bir müddet devam ettirdikten sonra geriledi. ABD 250 milyar dolarlık Çin eserine daha evvel yüzde 25 ek tarife uygulamıştı ve son kararın akabinde ABD’ye giren neredeyse tüm Çin eserlerine ek gümrük vergisi uygulanmış olacak.

Altın bu hafta, Fed Lideri Jerome Powell’ın 10 yılı aşkın mühlet sonra gerçekleştirien birinci faiz indiriminin akabinde faizlerin gelecekte izleyeceği yolu tanımlamakta zahmet çekmesinin akabinde sert düştü. Powell’ın yorumları uzun bir gevşeme sürecinin başlayacağına ait piyasa beklentilerinin yeterlice azalmasına neden olurken, Çin eserlerine ABD’nin getireceği ek tarifeler, global büyümenin daha da ziyan göreceğine yönelik tasalar ile gelen inançlı liman alımlarını destekledi. Singapur’da GoldSilver Central Pte idari yöneticisi Brian Lan, altında bugünkü düşüşün Perşembe günkü güçlü yükselişin akabinde gelen kar realizasyonlarından kaynaklandığını söyledi.

National Australia Bank Ltd. ekonomisti John Sharma, “Kazançların bir kısmı geri verildi, lakin altının genel manada istikameti, Powell’dan gelen zayıflatıcı yorumlara rağmen yukarı” değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın, erken saatlerde ons başına 1,448.40 dolara kadar çıkıp 19 Temmuz’da 1,453.09 dolar ile gördüğü altı yılın tepesine yaklaştıktan sonra yüzde 0.9 düşerek Singapur saati ile 10:11’de 1,432.90 dolara geriledi. Fiyatlar bu haftayı da yararla geçerek son dört haftada üçüncü defa kar sağlamaya yöneldi. Altın takviyeli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği datalara nazaran, 6 ton yükselerek Nisan 2013’ten bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

Trump’ın açıklamasının akabinde başka piyasalar da dalgalandı. Asya’da süreç gören pay senetleri düşerken, ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2016’dan bu yana en düşük düzeyine geriledi ve iki yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Fed’in bu yıl 50 baz puanlık öbür bir faiz indirimine daha gideceğine ait beklentilerin güçlenmesi ile geriledi. ABD’de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi, dünyanın en büyük iktisadının son durumu hakkında bilgi vermesi açısından dikkatle izlenecek.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Borsa - Spor Tayt Modelleri - uluslararası evden eve nakliyat - https://meskhaber.com/
xerox fotokopi makinesi - konica minolta fotokopi makinesi - medikal maske üreticileri - Sfero Döküm - tiny house konaklama - ertuğrul doğan